Co mam zrobić ze swoją dietą?

Witam, mam taki problem, wydaje mi się, ze jest on na podłożu psychicznym... Zajadam swoje smutki, potrafię kupić siatkę słodyczy i jeść tak długo aż wszystko się nie skończy, nawet jeśli jestem pełna i mi od nich nie dobrze. Obiad lubię jeść z kimś, ale unikam ludzi gdy zajadam się słodyczami, gdy jest mi źle. staram się z tym walczyć i mniej jeść... ponad rok temu odchudzałam się i schudłam 17 kg ale waga wróciła, mam 18 lat, ważę 75 kg, mam 176 wzrostu, chciałabym schudnąć do 60kg. Proszę pomoc.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 24,21. Jest to wartość prawidłowa, jednak bliska nadwagi.
Polecałabym skontaktowanie się z psychologiem, z którym uda Ci się znaleźć rozwiązanie Twoich smutków i problemów, nie koniecznie uciekając się do zajadania ich słodyczami. Wybierz osobę, która wzbudzi Twoje zaufanie i będziesz czuła się przy niej swobodnie. To nic wstydliwego, wiele osób korzysta z takiej pomocy. Psychologa możesz szukać w szkole lub w najbliższej poradni.

Smak słodki kojarzony jest z bezpieczeństwem, czymś przyjemnym, dlatego tak często są spożywane gdy mamy zły nastrój.
Pamiętaj, że zajadanie się słodyczami prowadzi nie tylko do otyłości, ale także do rozwoju zaburzeń metabolizmu glukozy.
Postaraj się zastąpić cukier i słodycze produktami bardziej wartościowymi - owoce, warzywa, jogurty, pełnoziarniste przekąski.
Ponadto polecam przeczytanie artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-dobry-humor . Odpowiednio dobrana dieta może poprawić nastrój - szczególnie gdy będzie bogata w magnez, cynk.

Pozdrawiam