Co mam zrobić, żeby dalej chudnąć, a nie naruszać gospodarki hormonalnej?

Od jakiegoś miesiąca odchudzam się. Miałam sporą nadwagę. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe dość mocno, ale na raczej zdrowe. Okres spóźnia mi się trzeci tydzień. Nie wiem, czym to może być spowodowane. Nigdy nie uprawiałam seksu (jedynie petting, ale raczej nie było możliwości „wpadki”), więc ciążę wykluczam. Ostatnio doświadczam również intensywnego stresu, z powodów skrajnie różnych. Kolejnym stresem jest majacząca gdzieś w oddali wizyta u ginekologa. Bolą mnie ostatnio jajniki, piersi. Ale wszystko zupełnie tak jak przed okresem. Czy w moim wieku (niemalże 18 lat) możliwe jest wystąpienie „pustego” cyklu? Co mam zrobić, żeby dalej chudnąć, a nie naruszać gospodarki hormonalnej? Proszę o szybką pomoc.
ponad rok temu

Witam ciepło,
na regularność cykli miesięcznych wpływa wiele czynników: dieta, aktywność fizyczna, stres, podróże (zmiana klimatu), stosowane leki, przebyte choroby. Również nadmierna masa ciała może mieć związek z nieregularnością miesiączki.
Bardzo możliwe, iż stosowanie diety odchudzającej i przestawienie się na bardzo aktywny styl życia mogły zachwiać tą równowagę, niemniej nie ma sensu dłużej się stresować wizją wizyty u ginekologa, tylko sprawdzić, czy wszystko w porządku z Twoim organizmem.
Nie wiem jakiego rzędu spadek masy ciała zaobserwowałaś, niemniej przyjmuje się, iż „bezpieczna” redukcja masy to 2-4 kg miesięcznie.
Pozdrawiam