Co mam zrobić, żeby dobrze spać?

Dzień dobry, mam 33 lata, od kilku miesięcy nie mogę spać. Mam depresję lękowo-nerwową i chyba to jest powodem mojego problemu. Próbowałem już wielu sposobów i nic nie dają. Przeważnie budzę się w nocy po kilku godzinach, to zależy od dnia, raz po 2 godzinach, po 4, i na tym się kończy moje spanie. Muszę zaznaczyć, że pracuję fizycznie i po kilku takich dniach jestem bez sił. Po prostu wyglądam jak cień. Do tego staram się fizycznie być sprawny i dwa razy w tygodniu chodzę na salę na 1,5 godziny. Po takim tygodniu jestem tak słaby, że szkoda mówić. W nocy jak się budzę, to jestem zlany zimnym potem i na tym się moje spanie również kończy. Myślałem, że mam mało ruchu na świeżym powietrzu, ale ostatnio mam go naprawdę bardzo dużo. Codziennie chodzę na godzinne spacery, nawet ostatnio biegam około 30-45 min. Ale, jak wpomniałem, przy braku snu nie mam siły, aby tak się katować. Co mam zrobić? Proszę o pomoc. Z góry dzięki.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Tak, jak Pan pisze, zespoły depresjyjne są bardzo często przyczyną zaburzeń snu, więc można sądzić, że u Pana taki właśnie problem istnieje. Dlatego przede wszystkim skupiłabym się na leczeniu depresji, czy kontroli, jeżeli jest Pan obecnie w trakcie leczenia, czy jest skuteczne - ale to oczywiście możliwe jest tylko u specjalisty w czasie wizyty.

Wysiłek fizyczny jest wskazany w obydwu schorzeniach, tylko trzeba pamiętać by nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, a najlepiej kilka godzin przed położeniem się spać. Ważne jest, by codziennie udawać się na odpoczynek o tej samej porze i strać się też tak samo wstawać. Dobrze jest, gdy w sypialni temperatura jest troszkę niższa niż w innych pomieszczeniach w domu. Oprócz tego ważna jest prawidłowa higiena snu, tj. unikanie drzemek w dzień, picia kawy i napojów energetyzujących przed snem (w tym ciepłej czekolady, herbaty), picia alkoholu i palenia papierosów przed snem.

Podsumowując, dobra kontrola schorzenia podstawowego i dbanie o "właściwy sen" powinno pomóc. W ostateczności, jeżeli zaburzenia snu, mają wyraźny wpływ na upośledzenie codziennej aktywności, doraźnie można sięgnąć po lek nasenny, ale tylko w porozumieniu z lekarzem, po omówieniu wszystkich niebezpieczeństw.