Co mam zrobić, żeby poprawić swoją sytuację? Czy to tylko lenistwo, czy już depresja?

Mam 19 lat. Czuję, że tracę chęć do życia. Od kilku mięsiecy jest coraz gorzej... czuję, że nic mi się nie chce, chciałabym cokolwiek zrobić, a nie mogę się do tego zmusić. W tym roku mam maturę, a na samą myśl o nauce mnie odrzuca. Chciałabym zacząć się uczyć, ale nie mogę. To nie jest normalne, bo zawsze byłam dobrą uczennicą, miałam same 5, w tym roku to się zmieniło. Nie wiem, co dalej zrobić ze swoim życiem, nie wiem, gdzie mam pójść na studia. Czuję ciągłą presję rodziny, nie chcę ich zawieść, zawsze byłam ambitna. Praktycznie nie mam koleżanek, nie mam pojęcia, dlaczego tak się stało. Chyba sama się do nich odsunęłam. Mam tylko chłopaka, który w tym roku poszedł na studia i do pracy do innego miasta (codziennie dojeżdza). Jesteśmy razem od 5 lat, ale teraz on mówi, że mu ciężko, że wolałby tam zamieszkać. Tylko że wtedy w ogóle byśmy się nie widzieli, teraz widzimy się codziennie. Wywiera na mnie presję, żebym się z nim przeprowadziła w następnym roku, ale ja nie wiem, czy tego chcę, ale bez niego nie wyobrażam sobie życia, mam tylko jego. Kocham go i chcę dla niego najlepiej, ale on nie przejmuje się studiami, mówi, że jak coś, to pójdzie za rok, ale ja mu nie wierzę, zresztą po co ma tracić rok (nie mogę go zmusić, żeby uczył się do egzaminu), martwi mnie ta cała sytuacja. Mama zawsze podkreśla, że studia są bardzo ważne. Ja nie wiem już, co mam robić, całymi dniami tylko siedzę w domu i czekam aż wróci, nawet jakbym chciała, to nie mam do kogo pójść, bo dawno już koleżanki się odsunęły... Czuję, że żyję jego życiem, męczy mnie to. Proszę, pomóżcie mi, bo nie wiem już, co robić...

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
w Twoim liście pojawiło się kilka problemów. Po pierwsze nie możesz się skoncentrować na nauce, na szczęście do matury zostało jeszcze trochę czasu. Jeśli teraz zaczniesz się przygotowywać, powinnaś zdążyć opanować cały materiał. Zastanów się, co Ci najbardziej przeszkadza w tym, żeby się zebrać do nauki. Piszesz, że rodzina wywiera na Ciebie presję, nie chcesz nikogo zawieść i że w tej chwili nie masz planów na przyszłość. Myślę, że z takim obciążeniem ciężko jest się zmotywować do czegokolwiek.
Nie wiem, czy Tobie zależy na zdaniu matury, ale myślę, że jeśli już zaszłaś tak daleko, powinnaś spróbować do niej podejść. Matura otwiera Ci furtkę do dalszej edukacji, daje Ci możliwość wyboru. Jeśli nawet w tym roku nie zdecydujesz się na studia, będziesz mogła je podjąć w dowolnej chwili, jak tylko poczujesz, że jesteś gotowa. Wiem, że to trudne, ale postaraj się odsunąć teraz te wszystkie problemy jak najdalej od siebie i skup się na przygotowaniach do matury.
Na początek możesz skompletować wszystkie notatki i zrobić plan pracy. Podziel sobie na mniejsze części materiał, którego musisz się nauczyć. Zacznij od czegoś, co lubisz, wtedy łatwiej będzie Ci zacząć. Może warto również odświeżyć znajomości z koleżankami, czasem wspólna nauka daje dobre efekty.
Drugi problem, jaki tu zauważam, dotyczy Twojego chłopaka. Proponuje Ci on, żebyś się przeprowadziła, ale jasno napisałaś, że nie chcesz tego robić. Nie musisz podejmować tej decyzji teraz. Po maturze będą wakacje i wtedy będziesz miała czas, żeby przemyśleć, czego tak naprawdę chcesz. Do tego czasu wiele może się zmienić, więc nie warto podejmować pochopnej decyzji.
Pamiętaj, że najważniejsze jest to, czego Ty chcesz, nie warto robić niczego na siłę.
Piszesz również, że żyjesz życiem swojego chłopaka, a przecież masz swoje życie, nie odkładaj go na bok. To kolejny powód, dla którego warto odnowić znajomości z koleżankami. Jeśli choć trochę skupisz się na swoim życiu i osiąganiu własnych celów, łatwiej będzie Ci podejmować decyzje. Nie musisz z góry planować całego życia, daj sobie czas na postawienie dalekosiężnych planów.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.