Co mam zrobić żeby schudnąć 10 kg w ciągu 6 miesięcy?

Jestem Julia. Ważę 69 kg mam 14 lat i jestem wysoka 1,67 lekarze juz mi mówili ze mam nadwagę ale ja nie wiem co mam zrobić żeby schudnąć. Chodzę do 3 gimnazjum i na przyszły rok idę do technikum i nie chce się pokazać jak gruba, nie jestem aktywna lubię słodycze nie podejmowałam wcześniej prób diet. W poniedziałki jem w szkole cos na szybka zazwyczaj to są chipsy albo ciastka a w resztę tygodnia jem mało ale strasznie dużo słodyczy i nie ma nimi dużej przerwy cały czas cos jem. Chce schudnąć do 58 kg w 6 miesięcy do wakacji nie chce juz się wstydzić, chcę żeby tkanka tłuszczowa znikła z bioder brzucha pleców. Teraz nosze rozmiar 48 a chce nosić o wiele mniejszy chce mieć PŁASKI BRZUCH. Proszę mi pomoc :(

Witaj Julio,

rzeczywiście ważysz za dużo - Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się w przedziale pomiędzy 90 a 97 centylem, co oznacza, że masz nadwagę.
Cieszę się, ze tak rozsądnie podchodzisz do tego tematu i chcesz schudnąć powoli.
Aby osiągnąć swój cel musisz:
1. nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych i wprowadzić je w życie
2. zwiększyć swoją aktywność fizyczną.
Przyczyną Twoich problemów z wagą jest najprawdopodobniej to, ze jesz nieregularnie i za dużo "śmieciowego" jedzenia - tak jak sama zauważasz. Nad tym w pierwszej kolejności powinnaś zapanować.

Poniżej wskazówki, jak powinnaś się odżywiać:
1.    Jedz regularnie, 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadania, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem). Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Podjadanie jest zabronione. Dzięki regularności łatwiej Ci będzie zapanować nad ochotą na słodycze. Na początku na pewno regularne posiłki będą Ci sprawiały sporo kłopotu, dlatego ustaw sobie alarm w komórce, żeby przypominał Ci o zaplanowanym posiłku. Po jakimś czasie Twój organizm przyzwyczai się i stanie się to Twoim nawykiem.
2.    Wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia.
Jedz produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony). Dzięki tym produktom również łatwiej Ci będzie odmówić sobie słodyczy. Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych unikaj ziemniaków, marchewki i buraków. Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz ostrożnie, gdyż jest bardzo kaloryczny. Z mięs wybieraj chude tj. pierś z kurczaka / indyka. Jedz ryby, jaja i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie. Więcej szczegółów na:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
3.    Unikaj tego, co dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. To grupa produktów, która jest Twoim problemem, więc zwróć na to szczególną uwagę. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.
4.    Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne
5.    A dodatkowo:
6.    Bądź aktywna fizycznie. Szukaj okazji do ruchu. Bardzo korzystny jest np. szybki marsz, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni / fitness. Wybierz aktywność, którą lubisz. Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie, lepiej godzinę. Pamiętaj, że w aktywności bardzo ważna jest systematyczność.
7.    Wysypiaj się, minimum 8 godzin dziennie. Najlepiej jest kłaść się spać nie później niż o 23.00. Dzięki temu będziesz bardziej wypoczęta, będziesz miała więcej siły i motywacji, Twój nastrój będzie lepszy.

Pamiętaj, że korzystne dla zdrowia, a zarazem najbardziej skuteczne jest powolne chudnięcie - od pół do 1 kg tygodniowo. Oznacza to, że swój cel jak najbardziej masz szansę zrealizować.

Gdyby nie udało Ci się po 2-3 miesiącach pozbyć kilku zbędnych kilogramów umów się na wizytę do dietetyka, który ułoży specjalnie dla Ciebie plan dietetyczny.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska