Co mi jest? To lenistwo? Co oznaczają takie wyniki badań?

Od kilku miesięcy (8-9) czuję się zmęczona, osłabiona, senna. Brak mi energii do wykonywania codziennych obowiązków. Unikam wysiłku fizycznego, choć zawsze dbałam o kondycję i sylwetkę. Mieszkam na 3. piętrze i wspinaczka po schodach przyprawia mnie o zadyszkę. Podczas ubiegłorocznych wakacji miałam ataki duszności i nabawiłam się refluksu żołądkowego, który po kilku miesiącach ustąpił. Od dwóch lat podczas przeziębienia/choroby moja temperatura jest niższa niż 36,5 stopnia. Rzadko bywa podwyższona. Cierpi na tym także moje życie seksualne, gdyż moje libido spadło niemal do zera (wcześniej uważałam się za osobę temperamentną). Piję jedną kawę dziennie, czasami dwie, a sporadycznie 3. Nie palę papierosów. Rzadko piję. Nie jem tłustych potraw. Nie jestem wegetarianką, ale jem mięso (na obiad) raz w tygodniu. Jadam za to wędliny. Poprzednie wyniki morfologii sprzed około 12 miesięcy niewiele wyjaśniły. Od niedawna biorę lek dostępny bez recepty, ponieważ doszłam do wniosku, że może mam problemy na tle psychicznym, jednak nie widzę znaczącej poprawy. I ostatnia nowość: w ciągu kilku miesięcy przytyłam o rozmiar, choć jestem osobą drobnokościstą i szczupłą i ciężko mi było przytyć, nawet kiedy chciałam, a moja dieta nie zmieniła się (ale może to kwestia wieku i braku ruchu). Moje najnowsze wyniki badań pokazały, iż wszystkie wartości oprócz RBC oraz MID są w normie. RBC - 4,19 M/uL, MID - 16,0%. Będę wdzięczna za radę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Objawy, które Pani prezentuje, są niepokojące i na pewno wymagają pilnej diagnostyki. Wyniki badań morfologii krwi nic konkretnego nie sugerują. Jednak w pierwszej kolejności wykonałbym badanie hormonów tarczycy - TSH, fT3 i fT4. Objawy sugerują jej niedoczynność. Dodatkowo należy wykonać lipidogram, morfologię krwi z rozmazem ręcznym (!), badanie ogólne moczu i inne.

Proszę pilnie zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty. Tego typu objawów nie można lekceważyć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.