Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 1 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mnie czeka po zjedzeniu oscypka w ciąży?

Szanowni Państwo, mam pytanie odnośnie jedzenie oscypków w ciąży, nieświadomie w 17tc zjadłam kawalek wędzonego oscypka, o tym, że moglam się wtedy zarazić listeriozą dowiedziałam się dopiero pod koniec ciąży, usg w 22tc, 32tc, 36tc wskazuję na dobrostan płodu, czy mogę wykluczyć, że ten nieszczęsny oscypek wywołał u mnie zarażenia listerią, poród lada moment i chyba zaczynam popadać w paranoje. Za odpowiedź z góry dziękuję.
KOBIETA, 27 LAT 11 miesięcy temu

Łagodzenie bólu porodowego - oddychanie, relaks, poród rodzinny

Ból porodowy jest czasem bardzo trudny do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić? Sprawdź, jak można naturalnie złagodzić przykre dolegliwości, których doświadcza kobieta rodząca.

Witam,
nominalnie listeriozą możemy zarazić się spożywając bardzo wiele produktów. Faktycznie oscypki znajdują się na tej długiej liście, a kobiety w ciąży są uważane za grupę szczególnego ryzyka w odniesieniu do zakażeń listerią. Ale to jest tylko jedna strona medalu, bo jednocześnie zakażenia listeriozą zdarzają się bardzo, bardzo rzadko - również u kobiet ciężarnych. Prawdopodobnie ma też znaczenie dawka infekujących bakterii, a tutaj rozumiem, że ta dawka nie była duża. Co dla mnie najważniejsze, to fakt, że zakażenie listeriozą daje objawy chorobowe. Są to objawy grypopodobne, niespecyficzne i mogą się pojawić do 3 miesięcy od zakażenia, ale jednak prawdopodobnie nie sposób ich przeoczyć. Jestem dietetykiem, a nie lekarzem, a tu prawdopodobnie powinien się wypowiedzieć lekarz. Z punktu widzenia dietetyka powiem tak: nie zalecam jedzenia oscypków w ciąży, ale skoro już tak wyszło, to jakoś bardzo bym się nie obawiała.
Pozdrawaim i życzę powodzenia

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety