Co mnie czeka po zjedzeniu oscypka w ciąży?

Szanowni Państwo, mam pytanie odnośnie jedzenie oscypków w ciąży, nieświadomie w 17tc zjadłam kawalek wędzonego oscypka, o tym, że moglam się wtedy zarazić listeriozą dowiedziałam się dopiero pod koniec ciąży, usg w 22tc, 32tc, 36tc wskazuję na dobrostan płodu, czy mogę wykluczyć, że ten nieszczęsny oscypek wywołał u mnie zarażenia listerią, poród lada moment i chyba zaczynam popadać w paranoje. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Witam,
nominalnie listeriozą możemy zarazić się spożywając bardzo wiele produktów. Faktycznie oscypki znajdują się na tej długiej liście, a kobiety w ciąży są uważane za grupę szczególnego ryzyka w odniesieniu do zakażeń listerią. Ale to jest tylko jedna strona medalu, bo jednocześnie zakażenia listeriozą zdarzają się bardzo, bardzo rzadko - również u kobiet ciężarnych. Prawdopodobnie ma też znaczenie dawka infekujących bakterii, a tutaj rozumiem, że ta dawka nie była duża. Co dla mnie najważniejsze, to fakt, że zakażenie listeriozą daje objawy chorobowe. Są to objawy grypopodobne, niespecyficzne i mogą się pojawić do 3 miesięcy od zakażenia, ale jednak prawdopodobnie nie sposób ich przeoczyć. Jestem dietetykiem, a nie lekarzem, a tu prawdopodobnie powinien się wypowiedzieć lekarz. Z punktu widzenia dietetyka powiem tak: nie zalecam jedzenia oscypków w ciąży, ale skoro już tak wyszło, to jakoś bardzo bym się nie obawiała.
Pozdrawaim i życzę powodzenia