Co mogą oznaczać bóle stóp u cukrzyków?

Dzień dobry. Moja babcia ma 77 lat i od 20 choruje na cukrzycę. Od około pół roku (może więcej) wieczorem, jak kładzie się do łóżka to lewa stopa zaczyna strasznie boleć. Stopa boli po wewnętrznej stronie, na zewnątrz stopy nie widać żadnych zmian. Gdy stopa boli to jest tak wrażliwa, że nie można jej dotknąć. Ostatnio ból ten się tak nasilił, że nie idzie z nim wytrzymać. Jedynym sposobem na pozbycie się bólu jest wstanie z łózka i chodzenie, jednak po położeniu się stopa zaczyna znowu okropnie boleć. Na zewnątrz stopy nie ma żadnych zmian. Gdy w dzień babcia zakłada obuwie, to uciska ono na to miejsce stopy i stopa też boli, jednak ten ból nie jest tak silny jak ten wieczorem. Przez te nocne bóle stopy babcia nie może w nocy spać. Proszę o poradę jak działać, jakie badania sobie zrobić, ewentualnie do jakiego lekarza się udać. Co to może być za choroba?

Lek. Wojciech Zygmunt

Objawy wskazują najprawdopodobniej na polineuropatię cukrzycową, czyli powikłanie wieloletniej cukrzycy. Najlepiej w celu rozplanowania leczenia udać się do neurologa.