Co mogą oznaczać omdlenia u ciężarnej?

Witam, Jestem w 25 tyg ciąży, w ciagu 2 tyg miałam dwa omdlenia bez przyczyny. Od wczoraj mam zawroty głowy ustajaxe tylko jak leżę. Gdy wstaje wszystko wraca. Czy to normalne objawy czy powinnam jechać do lekarza, czy zleci mi jakieś badania czy zaleci odpoczynek, wyniki podstawowe mam w normie. Dużo pije, nie wykonuje szybkich ruchów itd co robić?

Lek. Paweł Szadkowski

Opisywane przez panią objawy nasuwają podejrzenie omdleń ortostatycznych, które dość często występują u kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszej połowie. Nie jest to raczej nic niepokojącego, ale zawsze warto udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu dokładnej oceny pani stanu klinicznego i w razie potrzeby rozszerzenia diagnostyki w kierunku innych potencjalnych przyczyny omdleń. Oprócz tego sugeruję przyjmować dużo płynów oraz pamiętać o układaniu się na lewym boku podczas leżenia.