Co mogą oznaczać przypadki krwi w stolcu?

Witam mam 20 lat i jestem mężczyzną, kilka dni temu rano zauważyłem w stolcu minimalną ilość jasnej krwi, po powrocie do domu i ponownym oddaniu stolca po krwi nie było śladu, później także.Nie mam żadnych innych objawów, brak zaparć, bólu, stolec wygląda normalnie, czasem jest zielonkawy.W najbliższych dniach idę do proktologa czy jest się czym martwić? Dodam, że w rodzinie brak przypadków nowotworów jelit czy odbytu.

Lek. Paweł Szadkowski

Najczęstszą przyczyną krwawienia (zwykle niewielka domieszka świeżej krwi w stolcu) z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest krwawienie z żylaków odbytu. Oczywiście występowanie tej patologii nie wyklucza innej choroby, która może występować równocześnie i dawać podobne objawy. Jest pan młodą osobą i jeśli w pana rodzinie nikt nie chorował na raka jelita grubego, to raczej nie ma powodów do niepokoju. Proszę spokojnie czekać na wizytę u lekarza.