Co mogą oznaczać zimne dłonie?

Niedawno poroniłam i przeszłam zabieg łyżeczkowania. Od czasu wyjścia ze szpitala zauważyłam dziwne uczucie chłodu w dłoniach. Zwłaszcza kiedy mocze ręce w wodzie (przy myciu rąk, naczyń itp.), ale także kiedy jadę na rowerze, nawet gdy jest ciepło. Nie chodzi o to, że mam zimne dłonie, ale takie dziwne uczucie jak no. kiedy wchodzi się z mrozu do ciepłego pomieszczenia. Czy to może mieć związek np z dużą utratą krwi lub niedoborem żelaza?

Lek. Wojciech Zygmunt

Uczucie zimnych dłoni może mieć związek z tzw. objawem Raynauda. Jest to nadmierna reakcja naczyń krwionośnych na zimno. Wówczas, po ekspozycji na zimno ręce stają się blade lub sine, pieką, stają się bolesne. Objaw Raynauda często towarzyszy układowym chorobom autoimmunologicznym. Jednym z takich zespołów jest zespół antyfosfolipidowy, który często ma związek z poronieniami. Polecam wizytę u lekarza, w celu zebrania dokładniejszego wywiadu i skonsultowanie z nim wartości oznaczenia przeciwciał ANA, antykoagulantu toczniowego, przeciwciał antykardiolipinowych i przeciwciał przeciwko beta-glikoproteinie. Są to przeciwciała charakterystyczne dla zespołu antyfosfolipidowego. Pozdrawiam i życzę zdrowia!