Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 4 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mogą sugerować wyniki badań krwi ATG, ATPO i TSH?

Dzień dobry, mam 36 lat i nazywam się Klaudia uprzejmie proszę o informację, co mogą sugerować wyniki badań krwi: ATG 134,3 IU/ml (zakres referencyjny 0,0-115,0) i ATPO < 5,0 U/ml (zakres referencyjny 0,0-34,0), TSH 3,42 mlU/l (zakres ref. 0,27 - 4,20), USG tarczycy nie miałam. Lekarz który mnie skierował na te badania jest obecnie na urlopie i wroci dopiero za trzy tygodnie. Nie chciałabym czekac tak długo w niepewności co oznaczają te moje wymiki Proszę mi powiedzieć czy sa one dobre czy zle czy powinnam isć już teraz z nimi do innego lekarza czy mogę poczekać az wroci mój lekarz z urlopu.Dziękuję,
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Lek. Aleksandra Witkowska
82 poziom zaufania

witam, wyniki nie są niepokojące. nieco ponad normę ATG może sugerować choroby autoimmunologiczne tarczycy, ale prawidłowe TSH póki co je wyklucza.

0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

Witam,

Wyniki są w porządku. Patrząc na zlecone badania Pani lekarz mógł u Pani podejrzewać chorobę tarczycy o podłożu anutoimmunologicznym.

Jedną z takich chorób jest choroba Hashimoto. Najpierw może ona występować jako nadczynność, następnie jako niedoczynność. Objawia się przybieraniem na wadze, pogorszeniem stanu włosów, osłabieniem koncentracji i pamięci, pogorszeniem się stanu skóry. W badaniach laboratoryjnych zaobserwować można podwyższony poziom TPO do ponad 500. Jeśli jest on mniejszy to wynik badania jest niejednoznaczny. Poza tym oznacza się poziom TSH, który w tej chorobie może być zbyt wysoki lub zbyt niski. Miąższ tarczycy w badaniu usg jest hipoechogeniczny. Mogą być wyczuwalne guzki. Czasami w chorobie Gravesa Basedowa aTPO może być też zbyt wysokie.

Z kolei drugi z parametrów, ATG, jest w prawdzie w Pani przypadku nieco podwyższony, ale wydaje się to nie odgrywać istotnie statystycznej roli. Miano przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) bywa zwiększone u 20% osób, u których występuje jakakolwiek choroba tarczycy (częściej w zaburzeniach spowodowanych niedoborem jodu, a jeszcze częściej w przypadku chorób zapalnych), oraz u 10% „zdrowych” osób. W bardzo wielu przypadkach badanie ATG jest bezcelowe.

W Pani przypadku radziłabym się zgłosić do lekarza, który przepisał badania krwi. Wyniki nie są niepokojące, ale musiały u Pani wystąpić jakieś objawy, jeśli badania te w ogóle zlecono. Nie leczy się samych wyników badań laboratoryjnych, ale jeśli ma Pani gorsze samopoczucie to należy koniecznie szukać przyczyny tego stanu. Tarczyca to tylko jedna z opcji, którą należy brać pod uwagę w diagnozie różnicowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy