Co mogę jeszcze zrobić w ramach rehabilitacji niedowładu mięśni?

Zaczęło się w poniedziałek wieczorem: poczułam coś w rodzaju "kopnięcia" prądem. Zrobiło mi się słabo, niedobrze. W nocy zaczęło łzawić mi prawe oko, a rano okazało się, że zarówno oko jak i usta są inne. Prawa powieka opada, mam trudności z zamykaniem oka, łzawi. Usta od prawej strony są mniejsze i wygięły się w lewą stronę. Prawą stroną nie odczuwam smaku jedzenia. W piątek 06.08.2010 dostałam wynik badania krwi i tak: Borrelia b.IgG LIA -15U/ml < 10.0 U/mln Borrelia b.IgM LIA - 1,1 Index 2,4 Index na czerwono Borrelia IgM Line Blot positivNach na czerwono Borrelien Interpretation IgM-Antikörperg CEA ECLIA - 4,7 ng/ml 2,5 ng/ml CRP - 5,0 mg/l 2,4 mg/l Pragnę zaznaczyć, że nie pamiętam, aby kiedykolwiek ugryzł mnie kleszcz, jednak często miewam bóle stawów, czasowe kłopoty ze snem, stany depresyjne.

Ponieważ czasowo przebywam w Niemczech, byłam u polskiej pani doktor i od dziś włączyła mi antybiotyk. We wtorek neurolog zalecił mi duża dawkę k*** (100tabl), co kilka dni zmniejszając dawkę. Byłam też na dwóch zabiegach z rehabilitantem - ćwiczenia prawej strony twarzy, w domu nagrzewam lamps S*** oraz 1x dziennie stosuję magnetoterapie (łóżko z polem magnetycznym). Znacznie lepiej funkcjonuje prawa strona w trakcie nagrzewań lub picia gorącej herbaty. Bardzo proszę o odpowiedź: czy mam szanse, że paraliż prawej strony się cofnie, co powinnam jeszcze zrobić w ramach rehabilitacji oraz czy są jakieś przeciwwskazania odnośnie odżywiania. Mam 56 lat, ważę 88 kg, wzrost 172 cm, palę papierosy (obecnie mniej). Bardzo proszę o wskazówki i pozdrawiam serdecznie.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niedowłady mięśni twarzy związane z boreliozą, jeżeli jest wprowadzone leczenie - w większości przypadków ustępują, jednak to nie jest bardzo szybki proces, troszkę czasu to zajmuje. Podstawowym elementem prócz leczenia farmakologicznego, w takich przypadkach jest rehabilitacja - głównie ruchowa. Powinna Pani regularnie powtarzać ćwiczenia, których nauczył rehabilitant. Nie ma prócz tego dodatkowych wskazań, również co do diety. Można wspomagająco zażywać witaminy z grupy B.

Niezależnie od problemu podstawowego - warto pomyśleć o całkowitym rzuceniu palenia, niewątpliwie wpłynie to korzystnie na całościowy stan zdrowia!

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!