Co mogę zażywać przy planowaniu ciąży?

Dzień dobry, w ciągu najbliższych kilku miesięcy planuję ciążę. Nierzadko zmagam się ze stresem w pracy (z racji zawodu - księgowa) bądź na studiach (egzaminy itp.). Na dodatek w ostatnim czasie mam ciągłe nudności, jakbym wciąż przechodziła grypę żołądkową. Lekarz zalecił mi Bioprazol i Nospę forte przez miesiąc. Jednak co mogę brać w sytuacjach kryzysowych, żeby ograniczyć ten stres? Na forach czytałam, że waleriana, kozłek, chmiel i melisa mogą pomóc. Co mogę zażywać zapobiegawczo?

Witam,

Z racji zawodu psychologa, nie odpowiem na Pani pytanie bezpośrednio jeśli chodzi o zażywanie leków, jednak badania pokazują, że znalezienie sposobu na odstresowanie połączonego z aktywnością odwrotną jak całodzienne zajęcie w pracy, (czyli jeżeli Pani jest księgową i studiuje to jest to praca umysłowa a przydałoby się,żeby odstresowała się Pani poszukując form związanych z ćwiczeniami fizycznymi przeznaczonymi dla kobiet w ciąży, lub medytacyjnych technik, relaksacyjnych) przynosi również nie tylko stan odprężenia ale wpływa również na doświadczane dolegliwości ciążowe, ich natężenie.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Dzień dobry. Opisane przez Panią trudności można wyeliminować zgłaszając się na terapię psychologiczną. Zwłaszcza jeżeli planuje Pani zostać mamą, warto o to zadbać jak najszybciej. Rola rodzica jest wymagająca i niesie za sobą odpowiedzialność. Nie tylko Pani będzie ponosić skutki trudności radzenia sobie ze stresem, dziecko również. W pierwszym okresie życia dziecka, to właśnie rodzic jest regulatorem emocji. Warto być rodzicem stwarzającym dziecku poczucie bezpieczeństwa i przyjaznego świata, zamiast frustracji i napięć. Trzymam kciuki! Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/