Co mogę zrobić, aby szybko i skutecznie schudnąć?

W maju kończę 15 lat. Mam około 175 cm wzrostu. Ważę przy tym 54 kg. Zdaję sobie sprawę, że jest to waga prawidłowa, ale mimo to chciałabym ważyć mniej. Marzę o zejściu poniżej pięćdziesiątki. Mój ruch to właściwie 4 godziny wf-u tygodniowo, a i to nie zawsze, bo często się zwalniam. Jem dość dużo, aż za dużo. Ostatnio ograniczyłam słodycze, ale niewiele mi to dało. Proszę nie pisać, że mam niedowagę, itd, bo doskonale o tym wiem. Zadaję konkretne pytanie: co mogę zrobić, aby szybko schudnąć?
ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 17,6 i znajduje się na 10 percentylu. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie potrzebujesz diety odchudzającej. Redukcja masy ciała w Twoim wieku, przy podanych parametrach, wpłynie bardzo niekorzystnie na rozwój i będzie skutkować chorobami w wieku późniejszym.
Jesteś w okresie dojrzewania, budowania masy kostnej, więc nie można ograniczać ilości przyjmowanych pokarmów. Wskazane jest ograniczenie słodyczy, cukru, słodkich napojów oraz produktów typu fast food.
Twoja dieta powinna być dobrze zbilansowana pod względem odżywczym. Polecam zapoznanie się z artykułem http://portal.abczdrowie.pl/szukaj/dzieci oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka.
Pozdrawiam