Co mogę zrobić żeby nie mieć nawrotu depresji. Co się teraz ze mną dzieje?

Chorowałam przez parę lat na depresję. Prawie rok leczyłam się w różnych szpitalach. Nie wierzyłam, że wyleczę się z depresji, co się okazało z dnia na dzień tak jak ta choroba się pojawiła tak i zniknęła. To stało się po wyjściu ze szpitala. Dostawałam duże dawki lekarstw, nie brałam ich regularnie z czasem kompletnie je odstawiłam bez wiedzy lekarza. Po szpitalu nie zapisałam się też do żadnego psychiatry ani psychologa, psychicznie czułam się znakomicie. Doszłam do wniosku, że leki strasznie mnie otumaniły i nie potrafiłam przez nie normalnie funkcjonować, a chodzenie po różnych psychiatrach/psychologach tylko przypominałyby mi złe chwile.

Do czego zmierzam: pod koniec wakacji zauważyłam u siebie mocne zmiany nastroju. Głównie wieczorami, nie mogłam spać, miałam dużo energii, a moje koleżanki zagadywałam na śmierć. Trwało to przez jakiś czas, a zaraz po tym spadek. Z nie wiadomo jakich powodów zaczęłam się wszystkim martwić i przechodził mnie smutek. Potem znowu wszystko wracało do normy. Jestem często zmęczona. Czuje się słabo. Często też przechodzi przeze mnie strach albo taki lęk, którego nie mogę się pozbyć. Wtedy zdarza mi się jąkać i mocno trzęsą mi się ręce. Tylko nie wiem z jakiego powodu ja się stresuję. Skąd ten lęk? Bo nie mam żadnych powodów do stresu. Często mam lęk przed odrzuceniem, taki niewyobrażalny, robię wszystko żeby mieć przy sobie ludzi, jakichkolwiek, nie traktuję ich za dobrze. Często urywam z nimi kontakt i szukam nowych. Z drugiej strony uważam się w towarzystwie za zbędną osobę, niepotrzebną i tą, która przeszkadza, czasami wręcz przeciwnie, mam bardzo dobre o sobie zdanie tylko o innych złe. Uważam ich wtedy za gorszych. Kiedy miałam depresję, nadużywałam też alkoholu. Teraz pije z umiarem i bardzo rzadko.

Strasznie boję się nawrotu depresji, teraz gdy zbliża się jesień, obawiam się, że znowu znienacka zachoruje. Co mogę zrobić żeby nie mieć nawrotu, co się teraz ze mną dzieje? Proszę o odpowiedź. I przepraszam, że tak trochę chaotycznie napisałam, mam też duże problemy z koncentracją, ciężko mi się skupić, no i mam strasznie kiepską pamięć.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią wahania samopoczucia (gadatliwość, poczucie przepełniającej energii, zmniejszona potrzeba snu), które wystąpiły pod koniec wakacji mogą wskazywać na epizod hypomaniakalny. Tego typu stany mogą występować w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej ( CHAD).

CHAD często pozostaje niezdiagnozowana właściwie, dopóki nie wystąpi pierwszy epizod maniakalny lub hypomaniakalny. Pacjent może być wówczas leczony z rozpoznaniem nawracającej depresji, a leczenie - mało skuteczne.

Diagnozę może utrudniać występowanie stanów mieszanych, w których występują zarówno objawy depresyjne, jak i maniakalne. Dominujacym objawami może być narastająca drażliwość, problemy z koncentracją uwagi, przyspieszenie toku myślenia.

Podstawowe leczenie w CHAD polega na przyjmowaniu leków stabilizujących nastrój. Ma to znaczenie lecznicze i profilaktyczne.

Duże znaczenie w profilaktyce nawrotów ma ustabilizowany rytm życia, regularny sen i odpoczynek. Używanie alkoholu i innych środków psychoaktywnych jest zdecydowanie niewskazane, ponieważ wywiera niekorzystny wpływ na nastrój i przebieg zaburzenia.

Byłoby najlepiej, gdyby zgłosiła się Pani jak najszybciej do lekarza psychiatry, który postawi adekwatną diagnozę i zaproponuje odpowiednie leki.

Z pozdrowieniami