Co mogło być przyczyną zgonu wewnątrzmacicznego?

Witam,
niedawno spotkała mnie straszna tragedia - moja córeczka zmarła w 36 tygodniu ciąży. Została wydobyta przez cesarskie cięcie, bo serduszko biło prawie do końca - ale nie udało się.
Dziecko było zdrowe i odpowiednio duże, jedynie było kredowobiałe, tak jakby nastąpiło skrwawienie, ale nie ma nic, co by o tym świadczyło. Nie miałam konfliktu serologicznego, nie było wad w łożysku ani pępowinie.
Czy coś wiadomo o takich przypadkach, co mogło być przyczyną?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jest mi ogromnie przykro czytać o Pani stracie. Niestety w bardzo wielu przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny zgonu wewnątrzmacicznego. Odpowiedź może dać wynik badania sekcyjnego, jednak udaje się to tylko w ok. 40%.
Rozumiem, że wykonano to badanie i nie stwierdzono u córeczki żadnych nieprawidłowości, nie doszło również do skręcenia ani owinięcia pępowiny. Czasem powodem śmierci płodu jest choroba matki, tj. nadciśnienie tętnicze, cholestaza ciężarnych, cukrzyca oraz zakażenia w obrębie dróg rodnych lub np. zębów i przyzębia.
Jeśli te schorzenia u Pani wykluczono, to nie jesteśmy w stanie nic więcej zrobić, by znaleźć przyczynę. Pocieszający niech będzie jednak dla Pani fakt, że większość kobiet po takim incydencie zachodzi w kolejną ciążę i udaje im się ją donosić do szczęśliwego rozwiązania.
Pozdrawiam ciepło!