Co mówią wyniki mojej mammografii?!

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wynków mammografii, mam 26 lat, jak tylko otrzymałam wyniki udałam się do ginekologa, który powiedział mi to, co by powiedział swojej córce - idź do onkologa. Przestraszyłam się trochę, czy jest czego? "Oba gruczoły piersiowe o utkaniu gruczołowym. Tkanka gruczołowa z cechami przebudowy dysplastycznej z asymetrią utkania. W kw górnych piersi lewej zgęszczenie tkanki gruczołowej śr. ok. 25 mm - grudka dysplastyczna? Skóra wolna. Doły pachowe bez cech powiększonych węzłów chłonnych."

Witam serdecznie!

Przede wszystkim nie bardzo rozumiem, skąd wziął się pomysł wykonania mammografii u tak młodej osoby. Mammografia jest badaniem, które wskazane jest u kobiet po 40. roku życia, ze względu na inną budowę piersi niż w młodym wieku. U kobiet w Pani wieku wykonuje się przede wszystkim badanie USG. Uważam, że rozsądniejszym wyjściem byłoby najpierw skierowanie Pani do osoby doświadczonej w wykonywaniu USG piersi niż do onkologa. Po pierwsze u młodych osób większość zmian w piersiach, to zmiany łagodne. Badanie USG pozwoli na dokładniejszą ocenę zagęszczenia w piersi. Skoro piersi mają u Pani budowę dysplastyczną (zwyrodnienie tkanki piersi inaczej zwane też mastopatią - łagodne schorzenie piersi spowodowane zaburzeniami hormonalnymi), zagęszczenie opisywane w mammografii może być faktycznie tylko zagęszczeniem tkanki piersi, a nie guzem sensu stricte.

Pozdrawiam serdecznie