Co może być powodem bólu?

Witam. Mam 58 lat. Leczę się do kilku lat na nadciśnienie, regularnie biorę leki, co pozwala na utrzymanie ciśnienia w normie. Dosyć często mam pobolewania w okolicy serca. Od paru dni boli mnie mocno w okolicy lewego obojczyka i promieniuje do żuchwy. Ból trwa parę minut i tak 2-3 razy dziennie. Dodam, że od jakiegoś czasu jestem w stresowej sytuacji. Co może być powodem tego bólu?
58 LAT ponad rok temu

Witam,

Opis jest dość charakterystyczny dla tzw. bólu wieńcowego. Jest to ból występujący w chorobie wieńcowej, wynikający z niedokrwienia mięśnia sercowego. Sytuacje stresowe sprzyjają jego występowaniu. Warto udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładniejszy wywiad - ponieważ konieczne jest różnicowanie z innymi możliwymi przyczynami - zbada Panią oraz wykona EKG. Na tej podstawie będzie mógł wydać odpowiednie zalecenia. Proszę nie lekceważyć takiego bólu, gdyż coraz częstsze występowanie takiego bólu może być sygnałem nasilenia zmian w tętnicach wieńcowych i/lub ich wzmożonego skurczu pod wpływem stresu, co może doprowadzić m.in. do zawału serca.

Pozdrawiam