Co może być powodem guza u piętnastolatki?

Witam.

Mam 15 lat, wczoraj wyczułam w prawej piersi guz o wielkości około 1,5 cm, guz znajduję się tuż nad brodawką, a może i w brodawce, ale nie na całej jej wielkości w górnej części. Ma kształt kulki nie boli gdy dotykam ale wtedy gdy delikatnie ścisnę już tak. Bardzo się wystraszyłam bo nie wiem co to może być kiedy piersi zaczynały mi rosnąć miałam małe guzki, ale to normalne, później to znikło, teraz jednak jest to coś innego. Nie wiem co to może być i nie wiem co mam zrobić. Powiedzieć o tym mamie? Iść do lekarza lekarza?

Proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

U nastolatek najczęściej występują zmiany o charakterze łagodnym, które nie powinny budzić niepokoju. Nie można jednak wykluczyć tego, że guzek jest zwiastunem poważniejszej choroby. Powinnaś bez skrępowania powiedzieć mamie o swoich problemach zdrowotnych. Możecie też razem udać się do lekarza, który w oparciu o własną wiedzę i badania dodatkowe ustali rodzaj zmiany.