Co może być powodem problemów z przełykaniem i i opuchniętego przełyku?

Mam problem z przelykaniem. Bol taki jakbym polknęła za duzy kęs. Uczucie źe mam opuchniety przelyk. Trwa to zaledwie 2 tygodnie lecz stan szybko sie pogarsza. Mam dlugi termin na wizyte u laryngologa. Co powinnam zrobic ?

Lek. Paweł Szadkowski

Najlepiej jeśli uda się pani do lekarza pierwszego kontaktu, w celu poszerzenia wywiadu na temat dynamiki zmian. Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego – niezbędna w diagnostyce dysfagii przełykowej, umożliwia pobranie wycinków do badania histologicznego z miejsc zmienionych makroskopowo, byłaby najbardziej wskazana. Pani objawy mogą być wywołane nasilonym refluksem przełykowym, ale w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć przyczyny organiczne. Sugerowałby bym więc postarać się umówić na badanie gastroskopowe.