Silny ból zewnętrznej strony stopy

Dzień dobry. Proszę o pomoc. Nie mam już 18-tu lat i wszelkie dolegliwości zdrowotne mnie coraz bardziej niepokoją. W ostatnim czasie, dokładnie  od jakiegoś miesiąca dokucza mi silny ból stopy zewnętrzna strona Co może być powodem tego bólu? Czy może to mieć przyczynę w jakimś poważnym schorzeniu? Jakie badania powinnam wykonać, aby to sprawdzić? Zaznaczę, że ostatnio nie miałam żadnego urazu nogi. Stopa po prostu zaczęła boleć. Oczywiście największy ból pojawia się przy chodzeniu. Buty mam wygodne, ale ból stopy staje się coraz bardziej dokuczliwy. Czy powinnam z tym zgłosić się jak najszybciej do ortopedy? Czy poczekać? Choć sama nie wiem na co miałabym czekać. Pozdrawiam

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisany ból wymaga wdrożenia kompleksowej diagnostyki. Proszę zatem udać się na wizytę do lekarza.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawdopodobnie jest to związane z nadwyrężeniem aparatu wiezadłowego stopy.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

w rzeczywistości możliwych przyczyn Pani dolegliwości jest naprawdę wiele. Ból w opisanym przez Panią fragmencie stopy może być związany z jakimiś problemami dotyczącymi układu nerwowego (a dokładniej mówiąc, wynikać ze schorzeń nerwów obwodowych). Do Pani stanu doprowadzić mogło przebycie jakiegoś urazu stopy (przebycie takowego jednak Pani neguje), a także nadwyrężenie jakichś struktur stawowych, mięśniowych czy więzadłowych w obrębie stopy.

Aby ustalić, co doprowadziło do Pani problemów, ważne byłoby uzyskanie co najmniej kilku informacji. Czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe (np. na cukrzycę)? Czy zażywa Pani regularnie jakieś leki? Czym zajmuje się Pani na co dzień – czy Pani praca zawodowa związana jest z długim przebywaniem w pozycji stojącej lub z dużą ilością chodzenia?

Dolegliwości u Pani utrzymują się dość długo, w związku z czym korzystnie byłoby skonsultować je z lekarzem. Prawdopodobnie najwięcej o Pani stanie mógłby powiedzieć ortopeda, do tego lekarza potrzebne jest jednak skierowanie, dlatego też najpierw można się udac do lekarza rodzinnego. Ten specjalista będzie mógł zebrać z Panią wywiad, a także przeprowadzić badanie fizykalne – możliwe, iż po wykonaniu tychże czynności lekarzowi rodzinnemu uda się ustalić przyczynę Pani dolegliwości, jeżeli zaś uzna on to za konieczne, to skieruje Panią na jakieś badania (np. na RTG stopy) czy do jakichś innych specjalistów (np. do wspomnianego już wcześniej ortopedy).