Co może być powodem spadku erytrocytów?

Dzień dobry Ilość erytrocytów w mojej krwi zawsze oscylowała w granicach powyżej 4,80 w g normy tego samego laboratorium . Raz miałem poniżej normy tzn poniżej 4,50 a mianowicie 4,44. Jednak w tym roku negatywny wynik znowu się powtórzył. Po dwóch tygodniach erytrocyty są znowu w normie ale na pograniczu bo wynoszą 4,52. Tu dodam, że do pozostałych wyników lekarz wewnętrzny nie ma absolutnie żadnych zastrzeże. Robiłem też trzykrotne badanie na krew w kale i wyniki są ujemne. To samo w moczu. Wykonałem badanie CRP i wyniosło ono 4,00 mg/l. Powiem szczerze , że trochę mnie to niepokoi. Co może być powodem spadku erytrocytów. Myślałem ,że może brak Witaminy B, bo mam małą Insulinooporność ( 110 na czczo) i biorę od dwóch lat metforminę 500 mg ale mam dobre pozostałe wyniki morfologii. Ciśnienie 135/85/79 Pozdrawiam Bogdan

Liczby erytrocytów w morfologii krwi nie należy oceniać w oderwaniu od pozostałych parametrów tj HGB , HCT , MCV, stężenia żelaza , ferrytyny , Vit B12 , kwasu foliowego. Zdarza się często że objętość krwinek czerwonych tj MCV jest zbliżona do górnej granicy normy i wtedy pomimo że RBC jest nieco poniżej normy to stężenie hemoglobiny tj HGB jest w normie i jest to stan prawidłowy. Istotna jest też tendencja w kolejnych badaniach. Jeśli RBC nie spada tylko waha się nieco w okolicach dolnej granicy normy to tez nie wymaga to żadnych interwencji.