. Co może być powodem tak znacznego powiększenia węzłów?

W usg szyi i tarczycy oprócz ognisk w tarczycy (13 mm 5 mm) stwierdzono w topografii kąta żuchwy węzeł chłonny 12 mm, a po lewej stronie powiększony do 24 mm węzeł chłonny z prawidłową zatoką. Obustronnie niepowiększone węzły chłonne szyjne. Wpadłam w panikę i prywatnie zrobiłam morfologię z rozmazem, która jest całkiem dobra. OB po godzinie 19, ale ostatnio mam problem z kamica nerkową. Co może być powodem tak znacznego powiększenia węzłów? Wizyta u jakiego lekarza jest najbardziej zasadna?

Izolowanie powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych najczęściej występuje przy stanach zapalnych w okolicy - np. w obrębie górnych dróg oddechowych, zmianach skórnych lub chorobach zębów. Prawidłowa zatoka sugeruje, że węzeł jest zmieniony zapalnie.