Co może być przyczyną anemii oraz złego wchłaniania żelaza?

Witam, chciałabym się dowiedzieć co może być przyczyną mojej anemii oraz złego wchłaniania żelaza? Badania ginekologiczne i gastrologiczne wykluczyły zaburzenia z tym związane. Nie mam żadnych większych objawów oprócz bladości cery oraz pofałdowania i rozwarstwiania paznokci. Jestem młodą studentką, waga, wzrost i hormony w normie. Wyniki HGB to 8,6 a żelazo 28,3ug/dL. Z góry dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry :)

Przyczyny mogą leżeć po stronie źle zbilansowanej diety. Niskie spożycie produktów będących źródłem żelaza, a jednocześnie łączenie ich z produktami bogatymi w związki ograniczające jego wchłanianie może skutkować powyższymi problemami.

Poniżej podaję krótką ściągawkę do przeanalizowania pod kątem swojej diety.

Produkty będące źródłem żelaza:
- wołowina, wieprzowina, drób, ryby;
- kasza gryczana;
- nasiona roślin strączkowych: soja, fasola, groch;
- pestki dyni, ziarna sezamu, migdały, orzechy laskowe;
- niektóre warzywa (brokuły, szpinak, groszek zielony, buraki);
- koper, natka pietruszki;
- suszone owoce (morele, śliwki, rodzynki);
- amarantus.

Wchłanianie żelaza zwiększają:
- witamina C (czarna porzeczka, papryka czerwona i zielona, brukselka, kapusta, kalafior, truskawki, kiwi, pomarańcze, pomidory);
- obecność aminokwasów zawartych w białku mięsa, drobiu i ryb.

Wchłanianie żelaza zmniejszają:
- fityniany obecne w nasionach roślin strączkowych i ziarnach zbóż;
- kwas szczawiowy (szpinak, szczaw, rabarbar);
- kofeina (kawa, herbata, kakao);
- nadmiar błonnika pokarmowego.

W razie pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA