Co może być przyczyną bezdechu?

Witam, Ostatnio bylem swiadkiem bezdechu u mojego brata, prawdopodobnie gdybym nie byl na miejscu mogloby sie to skonczyc tragicznie. Podczas picia wody zlapalo go i nie mogl wypuscic powietrza. Nie wiele myslac zlapalem go i wykonalem chwyt heimlicha, ktore lekko poprawil jego stan, ale mimo wszystko jeszcze przez kilka minut walczyl o gleboki oddech. Brat ma 26lat; pali papierosy od 10lat - okolo paczki dziennie, dowiedzialem sie od niego ze takie cos napadlo go juz okolo 5 razy w odstepie kilku miesiecy, ale pierwszy raz tak silnie. Mowi, ze w momencie napadu moze tylko nabierac powietrza, ale nie jest w stanie go wypuscic. Stojac obok slyszalem wyrazne swisty i proby zlapania powietrza. Do jakiego lekarza powinnienem sie udac z bratem? Co moze byc przyczyna takiego napadu? W Naszej rodzinnie nikt nie ma dziedzicznych chorob - jedynie dna moczanowa, ale i tak sa bardzo male szans, ze moj brat ja ma. Czy to moze byc jakis rodzaj astmy, a moze powiklania od palenia? Bardzo bede wdzieczny za jakiekolwiek wskazowki za nim pojde do lekarza. Dziekuje i pozdrawiam.

Lek. Wojciech Zygmunt

Witam. Opisane przez pana dolegliwości mogą świadczyć o ostrym napadzie astmy oskrzelowej i mogą być zupełnie niezwiązane z piciem przez brata wody w tamtym momencie. Konieczna jest wizyta u pulmonologa. Wykonanie RTG klatki piersiowej, spirometrii oraz próby rozkurczowej. Dokładnie zebrany wywiad powinien naprowadzić na rozpoznanie. Pozdrawiam i życzę zdrowia dla całej rodziny.