Co może być przyczyną bólu brzucha u 1,5-rocznego dziecka?

Witam, mMam problem z moim 1,5-rocznym synkiem. Od urodzenia mały miał kolki - tak było stwierdzone, wzdęcia i ból brzuszka. Przerobiliśmy większość mlek dostepnych na rynku, w końcu mały dostawał N***, gdyż lekarz zasugerował, iż może mieć skazę białkową - delikatna szorstkość na policzku. Będąc na mleku N*** nastąpiła poprawa z brzuszkiem, ale nie do końca, po wieczornym karmieniu mały zasypiał i 1 godzinę śpi dobrze, lecz następna cześć nocy to koszmar - widać, że dokucza mu brzuszek, podkurcza nogi, odchodzą gazy (raz więcej, raz mniej). Staraliśmy się wykluczyć z diety małego cukry, bo one mogą też powodować wzdęcia. Dodam także, że na nóżkach i rączkach małego pojawiają się małe, czerwone krostki, które go swedzą. Krostki wydają się pojawiać po pieczywie - sama nie wiem dokładnie. Od kilku dniu przeszliśmy na mleko bebilon, gdyż lekarz stwierdził, że jednak mały nie ma skazy białkowej, więc ma dostawać normalne mleko. Mały ma doby apetyty i generalnie zjada chętnie wszystko. Proszę o sugestie, co może powodować te bóle brzucha i wzdęcia, czy może to być coś poważnego? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, magda b
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani.

U dziecka w tym wieku, przyczną bólu brzuszka, są najprawdopodobniej błędy żywieniowe. Nie napisała Pani, co jeszcze zjada dziecko. Może jest coś w jego diecie, co mu szkodzi. Nie napisała Pani również, czy dziecko nie ma problemów z wypróżnieniem.

Zaparcia mogą powodować opisywane przez Panią bóle brzuszka i tu także należałoby przyjrzeć się diecie dziecka.

Na pewno warto zastosować prebiotyki i unikać produktów wzdymających oraz zapierających. Myślę jednak, że warto byłoby wykonać np. badanie usg, aby wykluczyć inne przyczny.