Co może być przyczyną bólu w klatce piersiowej po odłączeniu od respiratora?

Witam, mama ponad dwa tygodnie była podłączona pod respirator. Teraz od niedawna jest od respiratora odłączana poprzez pozostawienie rurki intubacyjnej, ale po prostu dostarczanie tlenu zamiast pracy respiratora lub całkowicie ekstubowana z założoną maską, jak dziś się zdarzyło. Niestety mówiła dziś, że boli ją w klatce piersiowej. Uważa że to serce. Ciśnienie 150/80, tętno 100, saturacja 93%. Lekarze mówią, żeby się nie przejmować i raczej nie jest to serce. Ale mama nie dowierza. Co może to powodować? Czy może być to serce? Co mogę zrobić? Dodam, że mama ma pęknięte 5 kręgów w kręgosłupie, ale dostaje leki przeciwbólowe i mówi, że to nie plecy ją bolą. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Na podstawie pani opisu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć pani na pytanie. Bóle w klatce piersiowej mogą mieć bardzo wiele przyczyn (od urazu po bóle z przyczyn sercowo-naczyniowych). Bardzo istotny jest charakter bólu, choroba podstawowa oraz szereg czynników klinicznych (przyjmowane leki, choroby towarzyszące, wykonane zabiegi/operacje). Najlepszych informacji będą państwu w stanie udzielić lekarze prowadzący.