Co może być przyczyną jednoczesnej anemii oraz za wysokiej prolaktyny?

Witam. Piszę z zapytaniem, co może być ze mną nie tak :) Mam 25 lat. 2 miesiące temu stwierdzono u mnie anemię - dostałam żelażo i kwas foliowy. Badania były na poziomach: hemoglobina - 11,19, poziom waha się od 2 lat od 6,6, poprzez 9,1 do aktualnego), hematokryt - 34,9, MCV - 75,7, MCH - 24,1, MCHC - 31,8. Ze względu na to, że okres nie pojawił się przez 3 miesiące, wybrałam się do ginekologa. Lekarka stwierdziła, że mam torbiele (?) na prawym jajniku - prawdopodobnie na skutek łykania przez 7 lat tabletek antykoncepcyjnych. Skierowała mnie na badanie tarczycy, przepisała żelazo i kazała pobrać krew na sprawdzenie poziomu prolaktyny w 3-5 dniu cyklu. Dodatkowo wypisała receptę na tabletki antykoncepcyjne w celu wywołania okresu. Po 21 dniach od rozpoczęcia tabletek, pojawił się okres. Pierwsze 2 dni - istna męczarnia, skrzepy, w 4 dniu poszłam na sprawdzenie poziomu prolaktyny. Przed podaniem tabletki była na poziomie 10,15, natomiast po tabletce (po godzinie) wzrosło do 131,7. Dodatkowo wynik tarczycy wyniósł 2,61 IU/ml - ponoć wynik książkowy. Lekarka zrobiła wielkie oczy i stwierdziła, że tylko odrobinkę podniesiona jest prolaktyna, że jak coś, to znów łyknę tabletki antykoncepcyjne, od których chciałam się uwolnić, i że to się da wyleczyć :) Przepisała jakieś tabletki na zbicie prolaktyny za 70 zl (wzielam zamiennik za 20), póki co kazała mi łykać przez 2 tygodnie 1/4 tabletki, po kolejnych 2 tygodniach - 0,5 tabl., a nastepnie po kolejnych 2 tygodniach 1 tabletkę oraz obowiązkowo kwas foliowy. Czy to coś da? Czy mogę się dowiedzieć o co właściwie u mnie chodzi? Będę niezmiernie wdzięczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Badnia, które zostały wykonane, czyli oznaczenie stężenia hormonów tarczycy oraz oznaczenie prolaktyny wyjściowo i w teście z metoklopramidem po godzinie, miały na celu próbę wyjaśnienia przyczyn zaburzenia miesiączkowania. Jedną z grup przyczyn są zaburzenia dotyczące prolaktyny i hormonów tarczycy (oba układy hormonalne mają wspólne ogniwo, dlatego zmiany w jednym oddziaływują na drugi). Prawidłowy wynik TSH, prawidłowy wynik prolaktyny (n <25 µg/ml) oraz prawidłowy wynik w teście z metoklopramidem - może tylko nieznacznie podwyższony, wskazują na małe prawdopodobieństwo hiperprolaktynemii jako przyczyny zaburzonego miesiączkowania.

Należy podkreślić, że zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą trwać do pół roku i dopiero po tym czasie należy się niepokoić i podjąć odpowiednie kroki do znalezienia przyczyny tego stanu.

Przedstawiane wyniki odnośnie anemii, wskazują na niedokrwistość z niedoboru żelaza, dlatego też leczenie podjęte przez lekarza było prawidłowe.

Proszę zaufać specjalistom, pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty