Co może być przyczyną krwawych stolców?

Witam, mam na imię Marta i mam 13 lat. Od około ponad tygodnia męczy mnie krew w kale, pojawia się codziennie (czasem nawet dwa razy dziennie). Wcześniej pojawiała się raz na dwa tygodnie, więc uważałam to za nic poważnego. Krew, która się pojawia jest dosyć ciemnoczerwona, czysta (bez skrzepów itp.). Kał sam w sobie ma normalne barwy, przynajmniej nic co by mnie zaniepokoiło. Niestety do tego wszystkiego mam bóle brzucha w dolnej części (zaczęły się od kiedy pojawiła się krew). Mówiłam o wszystkim mamie, jednak ona nie zdaje sobie sprawy, że to może być coś poważnego. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Do jakiego lekarza się zwrócić? Jaka to może być choroba i co może być jej skutkiem oraz przyczyną? Są to pytania, które mnie dręczą. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Lek. Karolina Dębska

Witam!

Krew w kale nigdy nie jest czymś prawidłowym. Może być to krew pochodząca ze splotu żylnego uszkadzanego podczas oddawania stolca, jak również symptom różnych nieswoistych chorób zapalnych. Musisz udać się z rodzicem do lekarza pediatry, aby zbadał i zlecił potrzebne badania. Niestety sama nie możesz udać się do lekarza, gdyż rodzic musi wyrazić zgodę na badanie dziecka do lat 18.

Pozdrawiam