Co może być przyczyną mojego bólu stawów?

Dzień dobry, Jestem mężczyzną, mam 23 lata, swego czasu aktywnie ćwiczyłem na siłowni, grałem w piłke, biegałwm. Wzrost 180cm, waga 73kg. Wykonałem badanie USG oraz MRI prawego stawu kolanowego. W badaniu USG nie wykryto nieprawidłowości natomiast w badaniu MRI: -Wysięk w stawie kolanowym, płyn w zachyłku nadrzepkowym widoczny jest w warstwie do 7mm. - Drobne zmiany przeciążeniowe łąkotki przyśrodkowej w rogu tylnym. - Podczas badania przeprost w stawie kolanowym z wysokim położeniem rzepki. Spoczynkowa lateralizacja rzepki 6mm z jej bocznym przyparciem. - Obrzęk błony maziowej w zakresie kaletki brzuchato-półbłoniastej. Więzadła, chrząstki, ścięgna i struktury kości w normie. Badanie wykonałem ze względu na dolegliwości bólowe w kolanach (w prawym dolegliwości są większe) podczas kucania czy wchodzeniu po schodach. Czy jest możliwe, aby chrząstka stawowa była uszkodzona pomimo dobrego wyniku w badaniu MRI?Oprócz kolan odczuwam również dość często bóle innych stawów takich jak nadgarstek lewy, stawy łokciowe, czasem lewy staw skokowy. Bóle towarzyszą mi już kilka lat aczkolwiek łączyły się one zazwyczaj z częstymi anginami i po wyleczeniu antybiotykiem bóle ustępowały na długi czas. Z tego co pamiętam bóle stawów skorelowane były zawsze z bólem gardła(a bardziej migdałków). Czy jest możliwe aby migdałki były przyczyną bolących i strzelających stawów? Bóle stawów utrzymują się od ostatniej anginy już około 5 miesięcy z mniejszym lub większym nasileniem. Obrzęki w stawach, nie występują, jedynie delikatnie zwiekszona ilosc plynu stawowego w prawym kolanie. Robiłem badania w kierunku RZS (ACCP oraz RF), które wyszły w normie. Wykonałem również wymaz z gardła, aby dowiedzieć się jakie bakterie w nim bytują i obecnie czekam na wyniki. Migdałki są przerośnięte i dosyć mocno zniszczone przez anginy. W jaki sposób moge poszerzyć jeszcze diagnostyke aby znaleźć przyczyne występujących dolegliwości stawowych? Zadałem wiele pytań, aczkolwiek mam nadzieję, że uzyskam odpowiedź na chociaż niektóre z nich. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Zalecałbym wizytę u reumatologa w celu pogłębionej diagnostyki reumatologicznej. Należałoby wykluczyć Zesztywniejące Zapalenie Stawów kręgosłupa [a konkretnie obwodową postać tej choroby]. Pozdrawiam.