Co może być przyczyną nadmiernej senności i ciągłego zmęczenia?

Od kilku miesięcy mam problem z nadmiernym spaniem. Budzę się zmęczona nawet po 10 godzinach snu. Zasypiam przy każdej możliwej okazji na krótkie drzemki, co staje się problematyczne w pracy czy spotkaniach z bliskimi. Tabletki typu wigor, witaminy nie pomagają. Od 05.2015 mam problem z hormonami nadnerczy, podwyższone dheas, androstendion, 17-ohp, prolaktyna, mam insulinooporność i niedobór wit.d3. Co może być przyczyną nadmiernej senności i ciągłego zmęczenia? Do jakiego lekarza się zgłosić?

Dzień dobry,
Proszę udać się do lekarza rodzinnego. Senność może być objawem wielu chorób somatycznych.
Od strony psychologicznej najczęściej pojawia się w depresji, ale o niej nie przesądza. Może występować w okresach podwyższonego stresu, jako próba ucieczki/odreagowania. Wielu ludzi reagują sennością, gdy utracą bliską osobę.
Należałoby się bliżej przyjrzeć Pani funkcjonowaniu. Istotne jest jak Pani rozplanowuje czas na pracę/odpoczynek. Regularny sen, 8 h na dobę wystarcza do dobrego funkcjonowania, przynajmniej u większości.
Gdy lekarz wykluczy choroby somatyczne prosze udać się na konsultacje z psychologiem.
Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Zacznijmy od tego, że być może powinna być Pani pod opieką endokrynologa/ diabetologa. Czy ma Pani cukrzyce? Jeśli tak to musi Pani to leczyć.
Proszę zadbać o zdrowie fizyczne, ono ma olbrzymi wpływ na psychikę

Nadmierna senność może być jednym z objawów zaburzeń nastroju, lecz może mieć podłoże biologiczne jak np. w przypadku braku równowagi hormonalnej czy cukrzycy.

Wyniki badań endokrynologicznych wskazują na potrzebę bycia w stałym kontakcie z endokrynologiem. Proszę wybrać się do specjalisty, który będzie mógł Pani pomóc, biorąc pod uwagę stricte fizjologiczne dane. Wizyta u lekarza POZ również jest wskazana - przeprowadzenie innych podstawowych badań może wykazać inne (niż hormonalne) źródło problemów.
Jeżeli problem ze snem jest jedyną trudnością i nie współistnieją inne problemy natury psychicznej (np. obniżenie nastroju, apatia, niechęć do ludzi, brak dbania o siebie, brak motywacji, negatywizm, poczucie bezradności itd.) to nie można z całą pewnoćią mówić, iż Pani problem ma podłoże psychiczne (choć nie można go wykluczyć). Proszę najpierw udać się na diagnostykę i konsultację medyczną. I dopiero później, gdy podjęte działania nie przyniosą rezultatów - udać się do psychologa. Pozdrawiam.