Co może być przyczyną plamień w początkowym stadium ciąży?

Witam,
mam 27 lat i jestem w ósmym tygodniu ciąży. Przez 10 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam je rok temu, moje miesiączki ciągle były jeszcze nieregularne. Dwa tygodnie temu pojawiła się u mnie jednorazowa wydzielina, ciemno brązowa, gęsta, niewielka ilość. Lekarz kazał się nie przejmować. Tydzień później zwykła wydzielina była lekko zabarwiona na ciemno, przez ok 2 dni.
W tym tygodniu upławy trwają już 5 dzień, zaczęło się gęstą ciemną wydzieliną, teraz jest ona wodnista i lekko zabarwiona (jak ciemna herbata). Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie na badanie dopochwowe, mieszkam w Anglii, tutaj takie badania wykonuje się tylko w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, jednak ciągle na nie czekam i martwię się.
Dodam, że nie mam bóli, ani nigdy plamienie nie było czerwone, tylko brązowe. Czasami pobolewa mnie lekko podbrzusze na środku, z tego co mówił lekarz, to normalne.
Proszę o informację, co może być przyczyną tego plamienia i czy mogę pracować (jestem pokojówką), czy to normalne?
Dziękuję za odpowiedź, Zatroskana.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie towarzyszą jej bóle i podniesiona temperatura, to nie świadczy ona raczej o infekcji, a jest jednym z objawów ciąży. Tym bardziej, jeśli nie skarżyła się Pani na infekcję dróg rodnych przed ciążą oraz nie odbywa ryzykowanych stosunków seksualnych.
Niezbyt obfite plamienia są w pierwszym trymestrze częstym i normalnym zjawiskiem, tak jak pobolewania podbrzusza o charakterze skurczowym (takie jak podczas czy przed miesiączką).

Niestety większość nieprawidłowości i wynikających z nich poronień w początkowym etapie ciąży wiąże się z losowo powstającymi wadami dziecka, na które nie mamy wpływu. Dlatego na Zachodzie nie zaleca się bezwzględnie odpoczynku w przypadku wystąpienia krwawień w pierwszym trymestrze. Nie udowodniono bowiem, by taki odpoczynek zmniejszał prawdopodobieństwo poronienia, co najwyżej może on zmniejszać obfitość krwawień. Myślę, że może Pani spokojnie dalej pracować, o ile praca nie wiążę się ze szczególnie intensywnym wysiłkiem fizycznym czy z dźwiganiem ciężarów.

Pozdrawiam serdecznie!