Co może być przyczyną podniesionego poziomu kortyzolu?

Na koniec sierpnia po niepokojących objawach dostałam skierowanie na kortyzol w surowicy - wynik był znacznie podwyższony, więc udałam się do endokrynologa, który zlecił test hamowania Dexamethasonem. Wynik wynosił 1,7 ug/dl więc nadczynność kory nadnerczy została wykluczona. Za jakiś czas mam powtórzyć badanie na kortyzol i dodatkowo zrobić ACTH. Moje pytanie: z czego może wynikać podniesiony poziom kortyzolu (przy wykluczonej nadczynności), oprócz stresu?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Kortyzol jest hormonem steroidowym produkowanym przez korę nadnerczy. Do wzrostu poziomu kortyzolu dochodzi w warunkach wspomnianego stresu, ale także podczas wysiłku fizycznego, głodzenia, zmęczenia, przyczyną może być także anoreksja, depresja. Zwiększone stężenie kortyzolu może być również spowodowane nadmiernym wydzielaniem ACTH (przez gruczolaka przysadki, raka płuc, tarczycy, guza nadnerczy). Na wzrost stężenia kortyzolu może mieć także wpływ przyjmowanie leków (steroidów, środków antykoncepcyjnych).