Co może być przyczyną podwyższonego tętna?

Witam.
Jestem w 30 tyg ciąży. Wczoraj na wizycie moja malutka córeczka miała podwyższone tętno 160. Lekarka kazała mi trochę odpocząć i po 15-20 min tętno było 140. Wszystkie wyniki mam prawidłowe z moczu i krwi, tylko ciśnienie miała słabe 105/55 i dolegają mi zaparcia. Doktor mówiła, że może to też być przyczyną.
Co mogło być przyczyną podwyższonego tętna? Czy ma na to wpływ picia kawy? Lub to, że tydz. temu przestałam palić papierosy. Lekarka nie kazała się martwić, bowiem słabe tętno płodu świadczy o patologii ciąży, ale i tak się nie pokoje.
Z góry dziękuję za odpowiedz.

Witam!

Zaburzenie pod postacią tachykardii można rozpoznać gdy czynność serca płodu > 150/min trwa powyżej 10 minut. Z opisu zrozumiałam, że podwyższone tętno dziecka utrzymywało się krócej i po kilkunastu minutach wróciło do normy (140/min).
Krótkotrwały epizod podwyższonego tętna mógł być spowodowany tym, że badanie zostało wykonane zaraz po wejściu do gabinetu. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskuje się po kilkuminutowym odpoczynku, gdy mama jest spokojna a jej ciśnienie wyrównane. Jednym słowem nie ma powodu do zmartwień.

Teoretycznie picie kawy może wpływać na czynność serca płody, ponieważ kofeina przez łożysko dostaje się do jego krwiobiegu.
Niestety palenie papierosów w ciąży mogło mieć wpływ na rozwój dziecka.