Co może być przyczyną powiększenia wątroby?

Proszę o poradę, ponieważ zaniepokoiły mnie wyniki kilku badań. Mam 32 lata, jestem szczupła, nie piję, nie palę, nie jem mięsa ani leków. Od kilku m-cy jeden z węzłów chłonnych pod szyją stał się twardy i powięszkony, choć niebolesny. Wg. lekarza rodzinnego nic niepokojącego się tam nie dzieje, ale niedawne USG wykazało mocno powiększoną wątrobę sięgającą dolnym brzegiem poniżej dolnego bieguna prawej nerki (AST, ALT w normie) i podwyższone monocyty (9,3%, 0,5 G/L). Poza tym cała morfologia, biochemia i CRP w normie. Od wielu miesięcy czuję dyskomfort w gardle zdiagnozowany jako dyspepsja/nerwica, ale coraz trudniej mi przełykać. Kilka m-cy temu swędziała mnie przez 3 m-ce skóra na czole i łącząc te wszystkie objawy zaczęłam się bać, czy nie są to objawy ziarnicy złośliwej. Jeśli tak, jakie inne badania powinnam wykonać, jeśli chciałabym uniknąć biopsji węzła i co może być przyczyną powiększenia wątroby?

Lek. Wojciech Zygmunt

Polecam wizytę u hematologa, gdyż objawy rzeczywiście są dość niepokojące. Pobranie węzła chłonnego jeżeli będzie taka konieczność raczej pani nie ominie, bo na tej podstawie można postawić rozpoznanie. Warto wykluczyć także inne ewentualne przyczyny takiego stanu, jak np. mononukleoza zakaźna, wirusowe zapalenie wątroby lub autoimmunologiczne choroby wątroby. W każdym razie konieczna jest wizyta u specjalisty oraz dodatkowe badania laboratoryjne i obrazowe. Pozdrawiam i życzę zdrowia.