Co może być przyczyną powstawania siniaków?

Witam, pare miesięcy temu zażywałam preparat z cynkiem, brałam go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu po ponad tygodniu zaczęły robić mi się duże krwiaki i male siniaki głównie na nogach. Odstawiłam cynk i zaczęłam zażywać wit C, problem zniknął. By sprawdzić czy to faktycznie za sprawa cynku zrobiłam próbę jeszcze dwa razy. Za każdym razem powstawały siniaki. robiłam w tym czasie badania krwi, wszystko w normie. W czym może leżeć przyczyna takiej reakcji? Dodam, ze nie jem raczej jedzenia bogatego w cynk.

Lek. Paweł Szadkowski

Łatwe powstawanie wylewów krwawych ("siniaków") jest cechą skazy naczyniowej. Jedną z przyczyn takiej skazy może być zaburzone tworzenie kolagenu (budulca naczyń krwionośnych). Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu i może korzystnie wpływać na stan naczyń krwionośnych. Jeśli pani stan kliniczny jest dobry, a badania w porządku to nie martwiłbym się tym zbytnio. Sugeruje obserwować swój stan, a w razie nasilonych dolegliwości udać się do lekarza.