Co może być przyczyną rumienia guzowatego?

Witam, stwierdzono u mnie rumień guzowaty. CRP i OB podwyższone do 40. Reszta badań w normie. dostałam encorton, który mam przyjmować zmiejszając dawkę. podstawowe choroby, które powodują rumień zostały wykluczone: sarkoidoza, zapalenie jelit, wykluczono ciąże. Przeprowadzono badania na pasożyty i gronkowce, Czy choroba ta może wynikać z przebytych niedoleczonych infekcji oraz od stresu ?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Uważa się, że w patogenezie rumienia guzowatego rolę odgrywają kompleksy immunologiczne. Może powstać w przebiegu zakażeń (paciorkowcowych, wirusowych i innych), reakcji polekowej (najczęściej na penicyliny), chorób autoimmunoogicznych (najczęściej sarkoidoza, ale również choroby zapalne jelit, układowe choroby tkanki łącznej) oraz w trakcie ciąży i przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.