Co może być przyczyną swędzenia całego ciała?

Mam 17 lat i jestem dziewczyną. Od ok. 3 miesięcy swędzi mnie całe ciało, najczęściej w nocy lub pod prysznicem (od ciepłej wody). Najmocniej w nocy swedzą mnie łydki, uda, stopy i dłonie. Poza swędzeniem mam także bardzo suchą skórę i wypadają mi włosy. Nie mam żadnych zmian skórnych, oprócz drobnych krostek pojawiających się podczas swędzenia na dłoniach, nadgarstkach i stopach, które po ustaniu swedzenia znikają. Byłam kilkakrotnie u lekarza, ale żadny z przepisanych przez niego leków nawet nie złagodził objawów.

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Opisane przez Panią objawy - świąd i wysypka sugerują reakcję alergiczną. Jeśli jedynym problemem jest w tej chwili uporczywy świąd, bez zmian na skórze (poza tymi, wynikajacymi z drapania się) należy przyjrzeć się przyczynom świądu skóry i wykluczyć takie choroby jak cukrzyca, żółtaczka, czy choroby hematologiczne (np. ziarnica złośliwa). Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i skieruje na podstawowe badania.

Powinna Pani także zwrócić uwagę na dietę, czy w ostatnim czasie nie spożywała Pani pokarmów silnie uczulających: owoców morza, orzechów, cytrusów? Być może błąd dietetyczny powoduje takie dolegliwości.

W okresie zimowym skóra jest szczególnie narażona na podrażnienie, a osłabienie jej warstwy ochronne może nasilać objawy alergii. Dlatego należy zadbać o codzinne nawilżenie oraz natłuszczenie ciała, tak aby odbudować warstwę lipodową i pozwolić na regenerację skóry. W przypadku wykwitów o podłożu alergicznym wskazane są naturalne preparaty przeznaczone dla skóry alergicznej. Przeważnie dobrze sprawdza się najzwyklejsza oliwka dla dzieci.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl