Co może być przyczyną tych objawów?

Mój mąż ma 36 lat. Od paru tygodni ma duszący kaszel, ma problem z oddychaniem, nawet przy małym wysiłku (wejście po kilku schodkach) bardzo się męczy, a przy prześwietleniu płuc lekarz powiedział, że ma powiększone serce i podwyższone ciśnienie. Mój mąż nigdy wcześniej nie chorował i nie palił tytoniu.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Takie dolegliwości w młodym wieku wymagają szerszej diagnostyki, zwłaszcza, że jest powiększone serce. Czy Pani mąż ma rozpoznane nadciśnienie tętnicze? Jeżeli tak, to być może powiększone serce jest spowodowane długo nierozpoznawalnym i nieleczonym nadciśnieniem tętniczym.

Proponuję następujące badania:
- ekg, badanie ogólne moczu - rutynowe badanie - ocenę dna oka w badaniu okulistycznym - by stwierdzić, czy są typowe zmiany dla długotrwałego, nieleczonego nadciśnienia tętniczego - wykonanie echa serca - ocena wydolności serca, weryfikacja skąd takie nagłe pogorszenie - w razie prawidłowego echa serca wykonanie spirometrii - w celu określenia wydolności oddechowej W zależności od wyników badań będzie można zaplanować ewentualną dalszą diagnostykę, bądź wdrożyć leczenie. serdecznie
Pozdrawiam!