Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 8 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego?

Przyczyna wstrząsu anafilaktycznego? Witam. Niedawno zostałam zdiagnozowana z chorobą Crohna i jednocześnie ostrym zapaleniem krtani. Tego dnia, kiedy doznałam wstrząsu brałam o 8 rano 4 tabletki asamax 500, o 9.20 wzięłam tabletkę bactrim forte, o 10.20 zazylam syrop Herbapect i ok 10.40 czułam jak płonie mi cała twarz, było mi gorąco w okolicy klatki, swedzialy dłonie i stopy od ich wewnętrznej strony. Nagle mama zauważyła, że mam czerwony, spuchniety nos, w moment w ciągu dosłownie 30 sekund z ładnej skóry byłam cała wysypana nie była to typowa pokrzywka, zmiany wyglądały jak podskórne wysypki, jedyne swędzenie to wewnętrzna strona dłoni i stóp, zaczęłam slabnac, zrobiło mi się duszno, kręcilo w głowie, czułam, że odlatuje, dzięki temu że uczyłam się kiedyś o wstrząsie od razu szybko wzięłam 48 mg metypredu sterydu który kiedyś miałam zapisany na chorobę crohna i lek przeciwhistaminowy, one nie pomogły zbytnio, karetka przyjechała akurat jak już traciłam oddech i szybko podano mi leki dozylnie po których wszystko ustąpiło, ale na krótki czas, bo w szpitalu znów się zaczęło. Tego dnia dali mi duża dawkę sterydów dozylnie, w zastrzykach i leków antyhistaminowych, wysypka zeszła po paru godzinach. Ale nikt nie zna przyczyny wstrząsu. Jestem alergikiem na pyłki drzew i traw, ale nigdy do tej pory nie miałam reakcji anafilaktycznej. Asamax brałam latami, a bactrim forte był mi przepisywany dość często w dzieciństwie i później, zazwyczaj reagowalam dobrze. Przy ostatniej kuracji lekko drapalo mnie w gardle ale nic poza tym. Co mogło być przyczyną wstrząsu? Mesalazyna to kwas aminosalicylowy, pochodna salicylowego.. Bactrim sulfonamid, w syropie herbapect jest dużo tymianku i pierwiosnka lekarskiego, oraz sulfogwajakolu. Czy kwas salicylowy mógł wejść w interreakcje z kwasem tymolowym i sulfonamidami? To dużo komplikuje w leczeniu mojej drugiej choroby, ratownik medyczny powiedział że mój organizm nawet jeśli nie był uczulony na asamax, lek na Crohna mógł wytworzyć przeciwciała na mesalazyne w trakcie wstrząsu. I teraz zostałam bez leków na Crohna poza encortonem, który biorę i niedługo z niego schodze, a biegunki jak były tak są, może tylko mniej. Czy testy alergiczne ige z krwi na przeciwciała kwasu acetylosalicylowego dadzą mi odpowiedź czy spokojnie mogę wrócić do asamaxu? Nie znalazłam testów na kwas aminosalicylowy bezpośrednio. I moje pytanie, co mogło być przyczyną wstrząsu? Interreakcja bactrimu z mesalazyna i syropem herbapect? I jeszcze jedno pytanie, czy to normalne, że po wstrząsie anafilaktycznym moje CK-MB wynosiło 27 przy normie 24? Bo lekarze nic mi o tym nie powiedzieli, a wyczytałam, że to wskaźnik wskazujący na zawał, uszkodzenie serca, co trochę mnie martwi... Mam 23 lata.
KOBIETA, 24 LAT 2 miesiące temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy