Co może być przyczyną wysokiego ciśnienia rozkurczowego?

Witam. Kobieta, wiek 28. Od kilku lat zaczęły się problemy z ciśnieniem. Zazwyczaj było ono najwyższe u lekarza max 175/115. W warunkach domowych sięga do 150/112. Kilka lat temu prowadziłam kalendarzyk z pomiarem ciśnienia, po kilku tygodniach wróciło do normy aż do teraz kiedy to od ok. 2 miesięcy ciśnienie zaczęło się wahać. Objawem podwyższonego ciśnienia np 135/93 jest ból z przodu (czoło) i tyłu (kark) głowy. Ciśnienie skurczowe jest zazwyczaj w granicach 128-145, natomiast rozkurczowe (dolne) 85-110. Do tego wszystkiego od owych dwóch miesięcy zaczęły się bóle po lewej stronie klatki piersiowej. Dokładniej pod obojczykiem oraz niemiarowy rytm serca, który wywołuje u mnie lęk i panikę, że za chwilę coś niedobrego ze mną się stanie. Nie wiem czy to ma coś wspólnego ale dodam, że cierpię na silne migreny od około pół roku, które potrafią trwać 1-2 dni i występują średnio raz w tygodniu. Wyniki ogólne krwi i moczu wyszły w normie.

Witam serdecznie.
Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, uczucie nierównego bicia serca oraz podwyższone wartości ciśnienia krwi wymagają diagnostyki układu sercowo-naczyniowego. Przede wszystkim należy wykonać ekg, rtg klatki piersiowej, echo serca oraz uzupełnić badania z krwi. Do rozważenia są holter ekg oraz ciśnieniowy. Należy wyjaśnić czy nadciśnienie ma charakter pierwotny czy wtórny. W większości przypadków nie można stwierdzić co jest przyczyną nadciśnienia tętniczego krwi i mówimy w wówczas o nadciśnieniu pierwotnym. Powinna Pani mieć włączone leczenie przeciwnadciśnieniowe.
Pozdrawiam