Co może być przyczyną wysokiego IGE bez cech alergii?

Mój syn miał już dwukrotnie wycinany trzeci migdał, jako 2 latek i później w wieku 8 lat. Nie miał typowych cech alergii, ale IGE wynosiło i wynosi w dalszym ciągu 840 /bardzo wysokie/. Kolejne badania wszystkich paneli alergicznych wykluczają alergię- wszystkie wyniki zerowe.   Rok temu na powierzchni dłoni u szczytów palców wskazujących obu rąk pojawiła się zmiana skórna. jak określił dermatolog, rogowacenie szorstkość. Zastosowane leczenie nie przyniosło efektów, zmiany na razie nie rozprzestrzeniają się. Poza tym jest okazem zdrowia, ma 11 lat uprawia sport, jest wysoki i rozwija się prawidłowo. Wszystkie pozostałe wyniki ma w normie, usg brzucha prawidłowe, jednak bardzo mnie niepokoi ta zmiana skórna i wysokie IGE bez cech alergii. Czy coś jeszcze możemy sprawdzić, żeby nie było za późno?

ponad rok temu

Witam,

Wysokie stężenie całkowite przeciwciał klasy IgE świadczyć może m.in. o atopii, czyli-nieco upraszczając- skłonności do alergii. Ujemne wyniki tzw. "testów alergicznych" nie wykluczają nadwrażliwości, ich wyniki nie są podstawą do stawiania bądź wykluczania rozpoznania. Oczywiście atopia nie jest jedynym zaburzeniem, w którym obserwujemy podwyższone stężenie wspomnianych przeciwciał.
Innymi są m.in.: zakażenia pasożytnicze, mononukleoza zakaźna, pęcherzyca, niektóre wrodzone niedobory odporności, choroby limfoproliferacyjne, niektóre choroby nerek, marskość alkoholowa wątroby, reakcja na uraz lub stres.
Konieczna jest zatem właściwie poprowadzona diagnostyka, która opierać się musi na szczegółowym wywiadzie lekarskim i badaniu fizykalnym, na podstawie których lekarz zaplanuje badania dodatkowe, ew. skieruje do specjalisty.

Pozdrawiam