Co może być przyczyną wysokiego poziomu PLT po porodzie?

Witam, niespełna 2 tygodnie po porodzie (cięcie cesarskie) wykonałam badanie morfologii, wszystkie wyniki w normie poza płytkami krwi PLT. Wynik aż 765 (norma 400), po dwóch dniach powtórzyłam wynik 620. Dodam, że podczas pobytu w szpitalu wynik był normie, ciąża przebiegała prawidłowo i wyniki morfologii też były w porządku. Lekarz ginekolog zapisał zastrzyki na obniżenie krzepliwości i nakazał konsultację z hematologiem. Czuję się dobrze i nie mam żadnych niepokojących objawów. Co może być przyczyną takiego wyniku, czy jest to coś niepokojącego?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Podwyższony wynik poziomu płytek krwi bywa fizjologiczny w wielu sytuacjach, w których wymagana jest mobilizacja organizmu. Płytki wzrastają podczas gorączki, w chorobach infekcyjnych, przy dużym wysiłku fizycznym, w okresie odwodnienia (względny wzrost płytek związany z zagęszczenia). Do fizjologicznego wzrostu poziomu płytek dochodzi także w ciąży oraz po krwotokach, czy zabiegach operacyjnych.
W Pani przypadku wzrost płytek jest jak najbardziej zjawiskiem prawidłowym, a wręcz pożądanym. Jest to reakcja kompensacyjna związana z utratą krwi podczas porodu drogą cesarskiego cięcia.
Jeżeli brak jest dodatkowych niepokojących dolegliwości, a w wywiadzie nie  ma sytuacji mówiących o predyspozycjach do wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej (rozpoznana trombofilia (niedobór antytrombiny III, białka C lub białka S, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, oporność na aktywowane białko C (czynnik V Leiden) i mutacja genu protrombiny, czy epizod zakrzepowo-zatorowy (zakrzepica żył kończyn górnych,  zatorowość płucna) nie należy się zbytnio martwić sytuacją. Na pewno należy skontrolować morfologię za jakiś czas i w razie utrzymujących się niepokojących wyników lub dołączenia objawów skonsultować u specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie!