Co może być przyczyną występowania takiego śluzu po terminie miesiączki?

Witam,
mam 19 lat. Moje miesiączki od ostatnich paru miesięcy były idealnie regularne, co 28 dni. Teraz okres spóźnia mi się 3 dni, a nie wygląda, jakby miał nadjeść. Obserwuję zawsze swój śluz i teraz mam typu raczej płodnego, biały i wilgotny, już od prawie 2 tygodni.
Robiłam test ciążowy 2 dni po terminie spodziewanej miesiączki: poranny mocz, wszystko jak należy: wynik negatywny. Od jakieś 10 dni pobolewają mnie jajniki i jedna pierś. Bardzo się bałam, że to ciąża, ale wykluczyłam to, mam nadzieję tym testem i wcześniejszym wykonanym 8 dni po możliwym zajściu w ciążę.
Nie wiem, co może być przyczyną występowania takiego śluzu po terminie miesiączki.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W okresie płodnym, śluz szyjkowy jest zazwyczaj obfity, rozciągliwy i przejrzysty. W drugiej fazie cyklu jest on natomiast białawy, mniej obfity i nierozciągliwy. Oczywiście jest to sprawa dość indywidualna i każda kobieta musi sama nauczyć się, jak to wyglądają zmiany śluzu w jej przypadku. Czasem są one subtelne, tak, że bardzo trudno jest rozpoznać okres płodny jedynie na tej podstawie.

Przedłużone występowanie śluzu o charakterze płodnym na pewno nie wiąże się z „długą owulacją”, ponieważ uwalnianie komórki jajowej trwa co najwyżej kilka godzin. W Pani przypadku dochodzi raczej do zmian hormonalnych nietypowych dla zwykłego cyklu, najpewniej jednorazowych. Nie można też jeszcze wykluczyć ciąży, ponieważ testy z moczu w tak wczesnym okresie nierzadko dają wynik fałszywie negatywny. Radzę ponownie wykonać test z moczu lub od razu udać się do przychodni, w celu zbadania poziomu beta HCG we krwi - jest to test dużo czulszy niż ten z moczu, wynik pozytywny daje nawet po 7-8 dniach od zapłodnienia.

Jeśli wykluczy Pani ciążę, a Pani cykle będą nadal przedłużone i nieregularne w kolejnych miesiącach, to konieczna będzie wizyta u ginekologa lub ginekologa-endokrynologa i wykonanie badań hormonalnych.

Pozdrawiam serdecznie!