Co może być przyczyną wzrostu czynnika RF?

Co może być przyczyną wzrostu czynnika RF? Obecnie mam wynik 84 wcześniej miałam wyniki 67, 78, 80,2. Za każdym badaniem jest wyższy. Miałam wykonane wszystkie badania związane z podejrzeniem RZS i nie potwierdziły choroby. Czy powinien być to powód do niepokoju czy po prostu trzeba to tak zostawić? Proszę o odpowiedz.

Witam,
niestety poza chorobami reumatycznymi przyczyn wzrostu RF może być wiele.
Nie jest to wskaźnik tylko i wyłącznie związany z RZS,
Może występować w przypadku chorób infekcyjnych, sarkoidozy, chorób nowotworowych, po szczepieniu a także u osób zupełnie zdrowych,

pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Czynnik reumatoidalny (RF – rheumatoid factor) jest przeciwciałem skierowanym przeciw własnej immunoglobulinie IgG. Najczęściej oznaczany jest w lasie IgM w odczynie Waaler–Rose lub ilościowo.
Czynnik reumatoidalny występuje u około 85% pacjentów z RZS. Jego brak nie wyklucza rozpoznania RZS . U około 5% zdrowych ludzi także stwierdza się obecność RF, więc sama obecność RF nie umożliwia rozpoznania. U ludzi zupełnie zdrowych częstość ta rośnie z wiekiem – do 60 r.ż. RF występuje u 2%–4% zdrowej populacji, w 60–70 roku życia – u 5%, a po 70 roku życia – u 10%–25%.

Inne choroby, w których stwierdza się obecność RF:

zespół Sjögrena – u 75%–95% pacjentów
mieszana choroba tkanki łącznej – u 50%–60% pacjentów
twardzina układowa – u 20%–30% pacjentów
toczeń rumieniowaty układowy – u 15%–35% pacjentów
zapalenie skórno–mięśniowe i wielomięśniowe – u 5%–10% pacjentów
infekcje (np. gruźlica, kiła, HIV, WZW)
sarkoidoza
nowotwory (szczególnie białaczki, rak jelita grubego)
po szczepieniach