Co może być przyczyną zaburzeń rozwoju płodu?

Witam.

Jestem w 30 tygodniu ciąży, mam 20 lat. Na ostatniej wizycie lekarz prowadzący powiedział iż dziecko nie rozwija się prawidłowo, a konkretnie dziecko ma za mały brzuszek, powiedział że główka itd. rozwija się prawidłowo, choć dziecko jest bardzo małe, ale brzuszek jest i tak za mały.

Co może być tego przyczyną? Dodam, że do 3 miesiąca paliłam, oraz piłam alkohol, pracowałam po 12 godzin. Nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Jednak wcześniej też robiłam usg i wszystkie badania i lekarz nie mówił, że cokolwiek jest nie tak...

I jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość iż dziecko urośnie i będzie normalne, że brzuszek podrośnie i nie będzie odbiegał od reszty?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno powiedzieć co jest przyczyną małego brzuszka. Należy pamiętać, że nie ma dzieci, które rosną idealnie według norm. Trudno też stwierdzić, w którym momencie różnica między wartością referencyjną, a rzeczywistą świadczy o zaburzeniach rozwoju, na podstawie samych wymiarów.

Jeżeli lekarz nie miał innych zastrzeżeń do zdrowia dziecka, oprócz rozmiaru brzuszka, to nie niepokoiłabym się tym bardzo. Jeżeli matka pije duże ilości alkoholu i pali, to zwykle dzieci rodzą się mniejsze i są bardziej narażone na powstawanie wad rozwojowych. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznawanie ciąży i unikanie ryzykownych zachowań przez ciężarne.

Pozdrawiam serdecznie!