Co może być przyczyną zmiany kształtu paznokci u stóp?

Moje paznokcie na stopach zaczęły zmieniać swój kształt, zrobiły się wąskie, tak jakby się zwijały. Jaka jest tego przyczyna? Czy można temu jakoś zapobiec?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Proszę udać się z tym problemem na konsultację do dermatologa. Pozdrawiam.

Dzień dobry, przyczyną zwijania się płytki paznokciowej może być zbyt wąskie obuwie lub buty na obcasach, gdzie ciężar ciała przenoszony jest na przód stopy a palce wciśnięcie są wąski czubek obuwia. Niewłaściwe obcinanie pazkoci, a zwłaszcza ich bocznych krawędzi powoduje że paznokcie zawijaja się środa i z czasem wyrastają w wał paznokciowy. Proszę zwrócić uwagę czy obuwie które nosi Pani na codzień nie jest zbyt wąskie względem szerokości stóp, czy jest to obuwie na obsasach i czy właściwie podcina Pani paznokcie. Niestety, ale nawet mimo zmiany obuwia kształt paznokci sam nie zmieni się. Aby przywrócić prawidłowy wzrost paznokcia zapewne będzie trzeba założyć na płytkę klamrę ortonyksyjną bądź zastosowanie kostki Arkady. W tym celu należy udać się na zabieg do podologa, który po konsultacji dobierze odpowiednią metodę niwelującą schorzenie. Podczas zabiegu płytka zostanie odpowiednio obcieta a wały paznokciowe oczyszczone ze zrogowacen co napewno poprawi komfort chodzenia.

Pozdrawiam serdecznie