Co może dolegać osobie, która kopiuje nasze zainteresowania i pomysły?

Pytanie do psychologa. Co może dolegac osobie, która kopiuje nasze zainteresowania i pomysły na spędzenie wolnego czasu bądź wakacji? Przy tym udaje jakbym nigdy o tym nie wspomniała jakby to był jej pomysł. Przykład : jestem fotografem. Ta osoba kiedyś powiedziała w dość wysmiewczy sposób, że nigdy by nie miała zainteresowania robić zdjęć dzieciom innych ludzi. Jakby to było coś zenujacego bycie fotografem rodzinnym. Po jakimś czasie przypadkiem dowiedziałam się, że ta osoba zapisała się na kurs fotograficzny. Nie powiedziała mi o tym. Mogłam przecież doradzić ale postanowiła ukryć to a o rady spytać znajomych na Facebooku mając mnie z doświadczeniem. Kolejny przykład ; kiedyś powiedziałam, że chce pojechać na ibize z moim partnerem (ma ponad 40 lat a ja prawie ale on lubi muzykę klubowa i zawsze marzył by tam pojechać). Jej partner i mój znają się od studiów i pojechali razem, wtedy wynikla właśnie rozmowa na ten temat. Ona stwierdziła, że to beznadziejne, one nie ma żadnego zainteresowania w tej muzyce i nigdy by tam nie pojechała. Chciała pokazać się jako wspaniała żona która kupi mu wycieczkę tak ale sama nie musi jechać. 2 lata później i o niczym innym nie mówi jak o tym by pojechać na Ibize! Ostatnio wspomniałam, że chcemy jechać z partnerem do Japonii. Ona miała jakieś tam inne pomysły. 3tyg później ona mi mówi że za dwa lata planuje jechać do.. Tak tak do Japonii. Ale ciekawi mnie to w jaki sposób ona to mówi, jakby ona jedna na całym świecie wiedziała o istnieniu Japonii. Jakbym ja nigdy o tym nie wspomniała, jakbyśmy nie miały tej rozmowy. Dziwne dla mnie to jest. Ona jest obcokrajowcem a ja mieszkam w jej kraju. Wspomniała kiedyś, że chce jechać do Krakowa. Dobrze wie że znam to miasto jak własną kieszeń. Ale nie spytała o jakieś wskazówki czy poradę. Ona do zeszłego roku nie była nigdy zagranicą, nie ma więc dużej wiedzy o podrozach, nigdy nie leciała samolotem więc mogłaby dużo informacji uzyskać od kogoś jak ja kto podróżuje od 15 roku życia i mieszka zagranicą od 15 lat. Jakoś ja nigdy nie mogę mieć racji, zdania czy swojego pomysłu a nie daj boże racji czy krzty inteligencji czy wiedzy. Jak radzić sobie z taką osobą? Czy coś jej dolega czy to mogę coś jest zemna nie tak, że nie lubię być kopiowana i ognorowana?

Witam,

widoczny jest problem na płaszczyźnie relacji, brak troski, zrozumienia, wsparcia, motywacji do działania, na pierwszym planie jest rywalizacja. Innym problem jest poczucie własnej wartości - sposób widzenia siebie - jakie czynniki wpływają na samoocenę? Ważne jest w jaki sposób budujemy samoocenę, czyli poczucie własnej wartości, czy jest stabilne? Inny wymiar to potrzeba akceptacji, uznania, szacunku. Emocje są wskaźnikiem przekonań, głównie złość, strach (lęk), często jest tak, że inne osoby odzwierciedlają nam "coś" czego w sobie nie akceptujemy lub nasz sposób funkcjonowania w określonych sytuacjach. Przydatny jest proces psychoterapeutyczny.
Pozdrawiam serdecznie