Co może oznaczać ból po lewej stronie brzucha i wzdęcia?

Witam. Mam problem, od dzieciństwa nie mogę uporać się z ciągłymi bólami w lewym boku brzucha (kłucie) i wiążącymi się z tym gazami. Zrobiłam USG, które nic nie wykryło, gastoskopia również nic nie wykryła, aczkolwiek była robiona 3 lata temu. Codziennie męczy mnie ta "przypadłość". Co powinnam zrobić? Jaka jest przyczyna tej uciążliwej dolegliwości? Serdecznie pozdrawiam i proszę o pomoc, Ewelina Tadla

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W pierwszej kolejności wykluczyłbym nietolerancję laktozy - jej łagodna postać spowodowana niedoborem enzymu rozkładającego laktozę może w ten sposób przebiegać. Testy przeprowadza się  w warunkach ambulatoryjnych - na czczo pije się przed badaniem płyn zawierający laktozę.

W razie niepotwierdzenia powyższego ropoznania, w celu dopełnienia diagnostyki warto rozważyć wykonanie kolonoskopii. W przypadku, jeżeli nie było by w niej odchyleń (co jest prawdopodobne), będą podstawy do rozpoznania zespołu jelita drażliwego. By mieć pewność potrzeba jeszcze uzupełnić wywiad.

Serdecznie pozdrawiam!